Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Vajinismus botoks tedavisi

 

Botox ( botoks ) Clostridium botulinum isimli bir bakteriden elde edilen, kasları gevşetmek amacıyla kullanılan bir ilaçtır.Neredeyse tüm antibiyotikler ile aynı yöntem kullanılarak elde edilir. Temelde bakterinin kendini korumak için salgıladığı maddedir.

Botoks nasıl etki eder?

Kasa hareketi yaptıran sinir uçlarından kaslara geçen asetil kolin adlı kimyasaldır. Botox maddesi hareketleri kısıtlanmak istenen kas grubu bölgesine enjekte edilir. Sinir uçlarına yerleşen madde asetil kolinin tutularak kaslara geçmesini engeller ve kas hareketini belirli bir süre için sınırlar. Hareketi kısıtlanan kaslar ve sonuç olarak kaslar gevşerler.

Vajinismus tedavisinde botox kullanımı nasıldır?

Vajinismus tedavisinde botoks kullanımı gittikçe yaygınlık kazanmaktadır.  Vajinismus tedavisinde olduğu gibi kronik kasık ağrısı tedavisinde de botoks başarı ile kullanılmaktadır.Psikoseksüel tedavi yanında bunu destekleyen fizik tedavi yöntemleri ile vajinismus sorunu olan kadının vajen çevresinde istemsiz olarak kasılan kasları tanıması sağlanır. Aynı sırada vajinal dilatörler, molt olarak ismilendirilen penis benzeri aletler yardımıyla duyarsızlaştırma gerçekleştirilir. Ancak bu tedavilere dirençli ve fayda görmeyen  bir hasta grubu da mevcuttur. Bu tedaviden bir sonuç alamayan kadınlar veya bu tedavi yöntemini hiç uygulamak istemeyen kadınlar için günümüzde botoks tedavisi bir alternatif tedavi şekli oluşturmaktadır.

Vajina kaslarına botoksun etkisi nasıldır?

Vajen kaslarına tek seansta jinekolog tarafından  anestezi altında  uygulanan botoks enjeksiyonları bu kasları tamamıyla gevşetir. Bunun sonucunda cinsel ilişki sırasında vajinada  istemsiz kasılmalar olmaz. Cinsel ilişkinin kendisi yukarıda belirtilen vajinal dilatörlerin (vajinal molt) görevini görür ve vajinanın genişlemesini sağlar. Hasta çok duyarlı yaklaştığı cinsel birleşmeye rutin ve ağrısız olarak da yaşayabildiğini farkeder, hassasiyet kazanılmış bu konuda bir duyarsızlaşma kazanılmış olur ve sonuç olarak korkusunu yener. Yapılan çalışmalar bir süre sonra  botoksun etkisi geçtikten sonra da cinsel birleşme sırasında vajinusmus tekrarlamamaktadır.

Botoks vajinismus tedavisinde ne şekilde uygulanır?

Vajinismus tedavisi için bu yöntem seçildiğinde , uygulama  hafif bir sedasyon ile yapılmaktadır ve tüm vajina kaslarına botoks uygulama işlemi ortalama 10 dakika sürüyor. Yapılan bu işlemden sonra hasta ortalama  1 saat sonra  yürüyerek evine gidebilmektedir.

...