Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Lezbiyenlik

 

Lezbiyen, başka bir kadına fiziksel veya duygusal ilişkide olan kadınlara verilir. Lezbiyenlik ülkemizde halk arasında sevicilik olarak da isimlendirilir. Lezbiyen diğer bir deyiş ile kadın eşcinsel olarak da tanımlanabilir. Hem kadınlara hem erkeklere çekim hisseden kadınlar genellikle biseksüel kadın  olarak nitelendirilerler ve bir kısım lezbiyen ilişkisi olan kadın aslında evli olup eşi normal cinsel ilişkisi vardır ve bu bir çeşit biseksüel ilişkidir.

Kadının kendini tanımlaması veya kendine biçtiği cinsel kimlik, davranışlarıyla örtüşmüyor olabilir. Lezbiyenlik bir çeşit cinsel yönelimdir, inanılanın aksine iradi bir tercih değildir ve bu nedenle de değiştirilemediği kabul edilir. Lezbiyen kelimesinin tarihsel bir geçmişi vardır ve eski yunan şair  Sappho'nun yaşadığı adanın ismi olan "Lesbos" kelimesinden geldiği varsayılır.

Kendi cinsi ile ilişkiye giren kadınların bir kısmı kendilerini lezbiyen olarak nitelendirmek yerine biseksüel gibi farklı etiketlerle tanımlamayı tercih ederler.Kadınlar arasındaki cinsel aktivite heteroseksüeller ya da eşcinsel erkekler arasındaki seks kadar çeşitlilik gösterir.Her türlü kişilerarası ilişkide olduğu gibi lezbiyenlikte de cinsel dışavurum ilişkinin kapsamı ile yakından alakalıdır.Yabancı ülkelerde birçok lezbiyen çift evlat edinme yöntemiyle çocuk sahibi olmayı denemektedir. Ancak, lezbiyen çiftlerin evlat edinmesi hatta evlenmesi bizim ülkemizde de olduğu gibi  her ülkede yasal değildir.

Lezbiyenlikle ilgili çok yanlış inanış ve görüşler nelerdir?

* Kimse beni sevmez.

* Benim duygusal ilişkim olamaz, yalnızım.

* Benim hiç ilişkim olmadı. O halde değişebilirim.

* Evlenirsem geçer.

* Küçükken tecavüze uğradım o yüzden oldu.

* Utanılacak bir durumdayım.

* Hormon alırsam geçer.

 

 

...