Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Genital Herpes Tedavisi Erkekte Ve Kadında

 

GENİTAL HERPES / HSV Tip2 / Cinsel Uçuk /Genital Aft

Genital herpes Nedir?
Herpes simpleks  adı verilen virüs ile oluşan ve sık gözlenen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.
Genital uçuk hastalığı Sık gözlenmekle birlikte birçok kişide hastalığa ait belirti veya bulgu olmadığından, enfeksiyonu aldıklarının farkında değildir.

Genital Uçuk nasıl Belirti verir , kadında ve erkekte
 Genital Uçuk Enfeksiyonun alınmasını takiben kadında ve erkekte özellikle dış cinsel organlarda tekrarlayan yaralar ortaya çıkabilir.
Her ne kadar HSV virüs alındıktan sonra uzun yıllar boyunca vücutta kalsa da, hastalığın tekrar etmesi zaman içinde azalmaktadır.

Herpes Hastalığı Nasıl Bulaşır?
Herpes Genitalis , cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır ve görünür herhangi bir yara veya belirtili olmaksızın da bulaş olabilmektedir.
Prezervatif kullanılması gibi önlemler hastalığın cinsel ilişki sırasında bulaşmasını önleyecektir.

Genital herpes , hangi virüs ile oluşur?
Genital herpes HSV/ herpes virüs tip 2 ile oluşur. Nadiren herpes virüsün ağız ve dudaklarda uçuk” nedeni olan tipi olan HSV tip 1 ile de genital herpes gelişebilir.

Cinsel Uçuk  nasıl bulaşır?
Herpes virüsü, cinsel uçuk hastalığı  cinsel ilişki ile bulaşır.
 Bazen de  ağız veya dudaklarda uçuk varsa oral seks sırasında HSV tip 1 herpes virüsü cinsel organlara bulaşabilir.
Bazen herhangi bir yara veya belirti olmasa da herpes bulaşma olabilmektedir.
Fakat genital bölgede uçuk ve bir genital bir yara varlığında bulaşma ihtimali daha yüksektir.

Genital Herpes  Dış Ortamdan Bulaşır Mı?

Genital Herpes enfeksiyonunun cinsel ilişki dışında bulaşma olasılığı yoktur ,tuvalet oturağı, havlu, yatak çarşafı, mutfak eşyaları , bardak gibi eşyalardan bulaşamaz.
Cinsel Hrpez erkekten kadına bulaşma olasılığı, kadından erkeğe bulaşma olasılığından yüksektir.

Prezervatif uçuk bulaşmasını engeller mi?
Eğer eşlerden biri HSV herpes virüsü taşıyor  diğeri henüz enfeksiyonu almamış ise erkek  prezervatif kullanmak bulaşmayı önleyecektir.

Genital herpes kadınlarda ve erkeklrde ne gibi belirti ve bulgular verir?

Cinsel bölgede uçuk ikayet ve belirtiler ilk kez ortaya çıktığında ve tekrarladığında birbirinden farklı olabilir. Ancak HSV2 enfeksiyonu alan birçok kişide herhangi bir belirti veya bulgu olmayacaktır.
Herpez enfeksiyona ait belirtiler ilk kez ortaya çıktığında genellikle daha şiddetli seyreder ve kadınlarda erkeklere oranla 2 kat  daha şiddetlidir.
İlk görülen belirtiler genellikle hastalığın bulaşmasından birkaç hafta sonra ortaya çıkar ve 2 hafta içinde iyileşir.

Genital Aft hastalığının erkeklerde ve kadınlarda  erken döneminde ilk belirti genellikle dış cinsel organlarda beliren sulu kabarcıklardır. Ancak bu uçuk çeklindeki kabarcıklar vajina içinde, anüste, uylukta ve kalçada da olabilir. Ardından bu sulu  genital yaralar ve kabarcıklar açılarak ağrılı yaralar haline dönüşür. İlk aft ve yaraların ortaya çıkmasından sonraki hafta içinde yenileri de belirebilir.

Genital Aft sistemik bulgular verir mi
Cinsel bölgedeki yaralar ile  beraber kasıklarda hassas lenf düğümleri bezeler belirebilir. Ayrıca artan ateş, eklem ağrısı, baş ağrısı ve idrar yaparken yanma gibi grip benzeri sistemik şikayetler de oluşabilir. Bazen  bulantı ,kusma ile idrar ve büyük abdest yapmada güçlük gözlenebilir.

Herpes virüsü vücuttan Atılır Mı? Ömür boyu HSV vücutta kalır mı?
Maalesef ömür boyu virus kalır ve atılmaz.Herpes virüsü ilk enfeksiyonu yaptıktan sonra, omurilikte sinir köklerine yerleşir ve sessiz bir şekilde uzun bir süre burada kalır.

Genital Herpes niye tekrar eder, cinsel uçuklar niye tekrar çıkar?

Eğer bağışıklık düşer ise hastalık tekrar eder ve yeniden kabarcıklar ve ağrılı yaralar oluşur. Hastalığın tekrarlarında ortaya çıkan şikayetler ilk hastalık dönemindeki kadar şiddetli değildir. Aftlar ve cinsel bölgedeki yaralar  ilk atakta ortaya çıktığı yerde veya farklı alanlarda gözlenebilir, makat bölgesine doğru yayılma eğilimindedirler.

Herpez atakları arasında geçen süre zamanla daha da artar ve hastalığın her tekrarında şikayetler daha da hafifler. Bazen ilk yıllarca çıkmayıp seneler  sonra hastalık tekrar edebilir. Herpez yaraları çıkar iken genital alanda  ciltte kaşıntı ve karıncalanma, kalça ve bacaklarda ağrı sıklıkla görülür.

Genital Uçuk  enfeksiyonu dikkat, tekrar edebilir..

HSV Tip 2  tekrar etmesine neden olan durumlar arasında:

Stres, Yorgunluk ,Sıcak ve nem, Gebelik, Bağışıklık sisteminde zayıflık, sık cinsel ilişki,  adet ve uzun süre pet kullanımı

Genital Aft, virüs bulaştıktan ne kadar süre sonta belirti verir.

Genelde  ilk belirtiler ortaya çıkmadan birkaç hafta önce yapılan cinsel ilişki sırasında bulaşma olasılığı daha fazla olsa da, ilk belirtilerin ortaya  çıkması  bazen yıllar sonra olabilir ve  HSV  çok daha önce bulaşmış ve hiçbir bulgu vermemiş olabilir, yani  aylar veya yıllar sonra hastalığa ait ilk belirtiler ortaya çıkmış olabilir.
Kısacası enfeksiyonun tam olarak ne zaman bulaştığını tam olarak belirlemek mümkün değildir ve  birden fazla cinsel partneri olması durumunda hangi  partner hastalığın kaynağı olduğu anlaşılmaz

Herpes  Muayenesi Nedir, Herpes teşhis ve tedavisi yapan doktor istanbul

Genital herpes enfeksiyonu tanısı  koalyca uzman bir doktor tarafından kişinin şikayetleri, muayenesi ve diğer testlerin birlikte değerlendirilmesi ile konulmaktadır.

Genital Herpes Lezyonları

Herpes Testi Nedir, nerede Yapılır, HSV Testi yapan laboratuar İstanbul

Herpes Kültürü;  doktor tarafından mevcu  yaralardan örnek alınarak virüs saptanır. Sık kullanılan bir yöntem değildir.
Herpes Kan testi, HSV Testi ; HSV tip 2 İgG ve HSV igM testi  ile mevcut durumda herhangi bir görünür yara veya belirti yoksa kan testi ile kişinin vücudunda virüsün var olup olmadığı anlaşılabilir, bu test ile bulaşmanın ne zaman gerçekleştiğini anlamak mümkün değildir.
HSV PCR testi ; herpes PCR testi bazı laboratuarlarda  uygulanan bir yöntemdir  ve cinsel organlardan alınan örneklerde herpes virüs bulunup bulunmadığını oldukça duyarlı bir şekilde belirleyen bir testtir ve pahalıdır.

Hamilelikte   Genital herpes virüs , gebeliği ve doğumu etkiler mi?

Hamilelik döneminde  HSV  enfeksiyonunun tekrarlaması sık gözlenen bir durumdur. Hamilelik öncesinde virüsü almış ve gebelik sırasında herhangi bir  uçuk şikayet veya belirtisi olmayan bir kadının bebeğine normal doğumda  virüsü geçirme olasılığı oldukça düşüktür.

Fakat  doğuma yakın dönemde  gebenin cinsel organlarda  herpez yaraları ilk kez çıkacak olursa, ve aktif enfeksiyon var ise normal doğum esnasında bunu bebeğine geçirme olasılığı oldukça yüksektir. Yenidoğan bebeğe bulaşması son derece tehlikeli sonuçlar doğuracağından normal  doğumda aktif uçuk  veya vajina  yaraları olan gebelerin doğumu sezaryen ile yapmaları daha doğrudur

Genital herpes tedavisi, kullanılan ilaçlar ve İstanbul da Herpes tedavisi yapan doktorlar Klinikler.
Kesin herpes Tedavisi nasıl yapılır, kesin tedavi eden ilaç ve Herpes Aşısı var Mı?

Herpes virüsü için sıklıkla kullanılan ilaçlar; Asiklovir (Zovirax) / Valasiklovir (Valtrex) /Famsiklovir (Famvir)

İlaçlarla  tedavi 7-10 gün sürer ve özellikle belirtiler başladıktan sonraki 4 gün içinde tedaviye başlanırsa daha etkilidir.Herpes hastalarının  tekrarlayan atakları olan erkek ve kadınların evlerinde olası bir atak sırasında kullanmak üzere ilaç bulundurmaları önerilebilir.Eğer  HSV ilacı kesildikten sonra yeniden hastalık tekrar ederse, ilaca yeniden başlamak gerekecektir.

Genita uçuk aktif dönemde çok ağru olur, genital bölge ağrısını azaltmak için yaraların olduğu dönemde soğuk su dolu bir kaba oturmak ağrıyı dindirecektir. Ayrıca antienflamatuar  ağrı kesiciler de kullanılabilir. Yaralar için HSV için doktorun verdiği kremler dışında  herhangi bir krem veya solüsyon kullanmak da önerilmez.

...