Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Sertleşme sorunu, impotans, iktidarsızlık, ereksiyon problemi

 

Impotans yani ereksiyon,sertleşme sorunu  cinsel temas için yeterli sertliği elde edememe veya ilişkiyi sonlandırabilecek kadar koruyamama durumudur.Erkekte ilk önce cinsel ilişki için ereksiyon, sertleşme başlatılacak, daha sonra sertleşme sağlanacak ve bu devam ettirilecektir. İşte bu üç unsuru yerine getiremeyen bir durum var ise  sertleşme sorunundan bahsedilmektedir.

Günümüzde sertleşme sorunu aslında halk arasında iktidarsızlık olarak bilinmektedir. İktidar gücün yetmesi, yapabilme anlamına gelmektedir ki, bu çok doğru bir tanım değildir. Biz daha iktidarsızlığı sertleşme sorunu olarak kullanmaktayız vee sertleşme sorununa da oldukça sık rastlanmaktadır.

Sertleşme sorunu nedenleri  nelerdir ve erkesiyon bozukluğu  sıklığı nedir?

İmpotans aralarında şeker hastalığı, damar sertliği, yüksek tansiyon, hormon bozuklukları, sinir sistemi hastalıkları, kullanılan ilaçlar ve ruhsal sorunlar gibi faktörlere bağlı olarak sıklıkla ortaya çıkabilir. Genelde bir sorun ortaya konlamayabilir. İmpotans sık rastlanan bir durumdur. 40 ile 70 yaş arasındaki erkeklerin yarısına yakın bölümü çeşitli derecelerde cinsel fonksiyonlarının eskisine göre azaldığını tarif etmektedir ve bu şikayetler yaşla doğru orantılı olarak artmaktadır.
Psikojenik faktörler arasında depresyon, anksiyete gibi faktörler vardır. Organik faktörler arasında ise en sık rastlanılan şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kalp hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, peniste şekil bozuklukları gibi sıralanabilir. Sigara, sertleşme sorununa yol açan en önemli faktörlerden bir tanesidir.
Sertleşme sorunu nedenlerinin ruhsal veya organik olarak ayırmak doğru bir yaklaşım değildir. Damar sertliği veya felç gibi bilinen bir organik hastalığın yanında bu durumun da yarattığı ruhsal sorunlarının da ilaveten rol oyanaya bileceği göz önüne alınırsa her iki durumun da değerlendirilip tedavisi gerekebilir. Bu şikayetin ruhsal sebeplere bağlı olduğu kararını vermeden önce organik problemler de gözden geçirilmesi gerekmektedir.

 Sertleşme sorununun  tedavisi nasıl yapılır?

Ağızdan alınan ilaçlar : bu konuda birçok ilaç alternatifi sunulmakla birlikte % 60 kadar başarı bildirilen güncel ilaç Sildenafil(Viagra)dır. Fakat ölüme kadar giden bazı ciddi yan etkileri olması nedeniyle bu ilacın mutlaka hekim kontolünde kullanılması gerekmektedir. Göz ve kalp damarlarında sorunlar olan kişilerin kesinlikle kullanmaması gerekmektedir.
Hormon Tedavisi: sadece erkeklik hormonu (testosteron) eksik olan kişilerde başarı sağlar. Erkeklik hormonu sertleşme üzerine bir etkisi yoktur ve daha çok cinsel isteği arttırır. Bu yüzden bu hormonun kullanılması cinsel isteği artırmasına rağmen yeterli performansın elde edilememesi ile ilave zararlar verebilir.
Vakum cihazı: bu cihaz dışarıdan penise uygulanarak kanın penise çekilmesi ve işlem sonrası penis köküne elastik bir band konarak sertleşme temin edilir. Oldukça güvenli ve % 60 ile 70 arasında başarısı olan bir yöntemdir. Fakat hasta uyumu biraz zordur. Burada önemli olan nokta tıbbi denetimi olan bir firma tarafından öğretilen aletlerin kullanılmasıdır.
Enjeksyon tedavisi: bu tedavinin başarısı % 70 ile 90 arasındadır. Cinsel beraberlik öncesi penise iğne yapılması gerekmektedir. Bu yüzden hastaların eğitimi gerekmektedir. İğne fikri her nekadar ürkütücü gelse de birçok kişi bu yöntemi başarı ile kullanmaktadır.
Penis protezi: mutluluk çubuğu olarak da adlandırılan bu yöntemde % 95′e kadar başarı bildirilmektedir. İmpotans tedavisinde en etkin yöntemdir. Temel çalışma prensibi penis içinde sertleşmeyi sağlayan borucukların içine cerrahi olarak sertleşmeyi temin eden borular yerleştirilir. Diğer tedavi yöntemlerine cevap vermeyen durumlarda kullanılmaktadır. Bir kez uygulandıktan sonra diğer tedavi seçenekleri yapılmaz. Bu yöntemin uzun süreli kullanımı ile ilgili büyük sorunlar bildirilmemiştir.
MUSE : başarı oranı % 30 ile 40 arasındadır. Burada penis içindeki idrar borusuna fitil şeklinde kullanılır. İğne yapmak istemeyen kişilerde alternatif olarak kullanılabilecek olan bu yöntemin en büyük dezavantajı pahalı olmasıdır.
Psikoterapi: impotans şikayeti olan erkeklerin tümü için eşleri ile ilişkilerinin düzenlenebilmesi için ve bu problemin çözülebilmesi sırasında yaşanan sıkıntıların atılabilmesi için faydalıdır.

Doktora ne zaman başvurmak gerekir?

İktidarsızlığın yani sertleşme sorununun tedavisi üroloji uzmanları tarafından yapılmaktadır.Altı ay içinde sertleşme sorunu olan, yani sertliği başlatamama, sürdürememe, devam ettirememe veya sağlayamama sorunu olan erkeklerin doktora başvurması gerekmektedir

...