Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Kondilom Ve Tedavisi

 

  

Kondilom Nedir?
Kondilom  HPV kaynaklı bir cinsel yolla bulaşan hastalıktır.
Toplumdaki yaygınlığı oldukça sıktır. Kondilom  hasytalığı her iki cinsi de etkilemesine rağmen tüm hastaların %80-85’i Kadındır.

Kondilom Tedavisi
HPV virüsü sıklıkla tip 6 ve 11 numaralı elemanları ile oluşan cilt lezyonu genital siğil yani Condylama aküminata olarak bilinir.
Genital siğiller daha çok cinsel yolla bulaşır ancak hamam, ıslak havlu gibi ortak kullanılan yerlerden de bulaşma olduğu rapor edilmiştir.
Pox virüsler ile oluşan Kondilom  benzeri bir yapı  ki adı "molluscum Contagiozum, Molluskum Kontagiozum " dur.
Oldukça bulaşıcıdır ancak tedaviye kolay cevap verir ve HP Kondilom kadar tehlikeli değildir.

Kondilom Virüsü ne sıklıkla görülür
Kondilom virüsü  HPV oldukça sık rastlanan bir virüstür genital bölge harici ağız ve boğaz kısmını makat bölgesini de etkileyip siğillere neden olabilir.HPV bağışıklık sisteminin düşük olduğu durumlarda bulaşma riski daha yüksektir.

Kondilom Sebebi Nedir?
Kondilom nedeni çoğunlukla bir tür virüs olan HPV çift zincirli DNA Ailesine ait bir virüstür ve vücuda alındıktan sonra kuluçka süresi 3hafta- yıllar  civarıdır. Bu süre sonrası bağışıklık sistemi düşük kişilerde sıklıkla cinsel bölgede alanda  kabarık dikensi siğillere neden olur.

Kondilom kanser yapar mı?
Kondilom tek başına kanser yapmaz ancak bunlar genellikle kansere yol açan ( HPV 16,18,33,39) tiplerle birlikte olduğu için rahim ağzı, vajina ano genital bölge ve vulvada kanser riskini artırır.

Kondilom  Varlığında Şikayetler Nelerdir?
Aslında bazen öyle küçük ve belirsiz Kondilomlar  olur ki fark etmek bile oldukça imkansızdır, sıklıkla kadın bize cinsel  bölgesinde sivilce gibi çok sayıda lezyonların çıktığını söyleyerek gelir.
Kondilom lezyonlar  genellikle ağrılı değildir ancak sıkarken hafif bir kaşıntı ve yanma hissine yol açabilirler. Büyük boyutlardaki  genital siğiller vulvada karnabahar tarzı kitlelere yol açabilirler.

Kondilom ağrı, ilişkide kanama yapar mı?

Kondilom sayısı fazla ise cinsel ilişkide ağrı ve kanamaya neden olabilirler. Ancak gebelikteki siğillerin doğum esnasında bebeğin ağız ve yüz bölgesine bulaşma riski vardır. Anal bölgedeki siğiller çoğaldığı takdirde darlıklara yol açabilir.

Kondilom Tanısı Nasıl Konur
Esasında genital siğil  tanısı deneyimli bir hekim tarafından muayenede gözle konulur.
Kondilom ciltten kabarık toplu iğne ucu gibi, dikensi, sert çok sayıda lezyonlardır. Cinsel siğiller büyüdüğünde karnabahara benzeyen bir görünümü vardır. Kondilom asit testi uygulamasında lezyon beyaz renk alıyorsa kondilom olma ihtimali yüksektir. Şüphede kalınan durumlarda kondülom  lezyonu çıkartıp patolojiye ve genetiğe gönderilmesi ile doku tanısında genital siğil genetik olarak da HPV pozitifliği kesin tanıyı verir.

Kondilom Ayırıcı Tanı, Hangi hastalıkla karışır
Genital siğil  tıbbi tanısı koyarken  genitral- cinsel  bölgenin diğer lezyonlarından ayırıcı tanı gereklidir.
HSV yani  cinsel – genital uçuğa bağlı lezyonlar ağrılı, lezyonlardır
Kondiloma lata denilen sifiliz lezyonları düzdür kadife gibidir.
Molluscum da lezyon ortasında beyaz inci tanesi gibi virüs yatağı vardır ve lezyon düzdür.
Genital  kaynaklı kanserler ile ayırıcı tanısında biyopsi zorunluluğu doğar. Cinsel Kanser dokusu genellikle tedaviye cevap vermez ve görüntüsü genellikle ülserleşmiş büyük yara şeklindedir.

Kondilom Tekrarlar Mı? Niye Tekrarlar
Tedavinin şeklinden bağımsız olarak ilk 6 ay içinde Kondilom  ların %40 ’ ı tekrarlar ve çok nadiren küçük siğillerde kendinden gerileme olur
Cinsel  bölgedeki tüylerin tamamen derin bir şekilde alınması, jilet kullanımı, vücut direncinin düşük olması gibi unsurlar da Kondilom tekrarlanmasını artırır.

Kondilom Tedavisi İstanbul’da Nasıl Yapılır?
Genital siğillerin tedavisinde birkaç yaklaşım vardır; Siğillere kimyasal yada fiziksel zarar verme, İmmünolojik ajanlarla haftada 2-3 kez 4-6 uygulama,
Büyük siğillerde veya tedaviye dirençli vulvalarda lezyonu cerrahi olarak çıkarma. Bu tedavilerin bir kısmı  diğerinden üstünddür, 4 cm’ nin üzerindeki siğilleri cerrahi olarak çıkartmak uygun bir yaklaşım olacaktır.

Lazerle Kondilom Tedavisi
Kondilom lazerle tedavisi  en iyi yöntemlerden biridir ve tek seansta yapılır. Genital Siğil bu yolla tahrip edilir.
Lazerin enerjisi ısıya dönüşerek siğili buharlaştırır. Lazer ile İstanbul da kondilom tedavisi yapan hekimin deneyimi de oldukça önemlidir.

Kondilom Asit, Kimyasal, Krem , Koter, Kriyoterapi tedavisi
Kondilom TCA -asetik asit,  elektro koter ele yada dondurma tedavisi ile tahrip edilmesi anlamına gelir. Başarılı olunamayan durumlarda lazer kondilom veya Leep tedavisi uygulanmalıdır.

Kondilom Dondurma Kriyoterapi Tedavisi
Gaz nitrojen ve Kondilom dondurma  yapılır. Kondilom dondurma İşlemi sıvı nitrojen içinden gaz geçen metal  yardımı ile lezyon tahrip edilir, hamilelikte hpv dondurma tedavisi güvenli bir tedavi yöntemidir.

Kondilom Kremleri Aldara, Veregen
En sık yararlanılan krem Aldara ve Veregen  isimli kremlerdir ancak cilt harabiyetine neden olacağı için kullanımı dikkatli ve doktor önerisi ile olmalıdır.

Kondilom Tedavisi Kesin Çözüm Mü? En iyi kondilom tedavisi kesin yöntem nedir
Tüm yöntemlerde Kondilom tekrarlama ihtimali ilk 6 yıllık sürede %30  Civarıdır, lazer ile 6 ay içinde %8-10 ile en düşük tekrarlama oranı vardır.
Genellikle çoğu Kondilom enfeksiyonu geçicidir ve iyi bir tedavi ile  ve 2 yıl içinde HPV temizlenir.

Kondilom Bitkisel Tedavisi Var Mıdır?
Kondilom bitkisel tedavi yöntemleri son yıllarda tartışılan bir tedavi yöntemi olup etkileri ve kullanımları tartışmalıdır. Elma sirkesi kullanımı, tartışılmış olmasına rağmen son zamanlarda yurt dışında Kondilom bitkisel tedavisi arasından ön plana yeşil çay yağı  kateşin ( Veregen) ekstresi çıkmaktadır.

Kondilom Tedavisi Fiyatları İstanbul

Kondilom lazer,dondurma ve yakma fiyatları klinik şartlarında yapıldığı için doktor tarafından yaygınlığına ve büyüklüğüne göre belirlenir.

Kondilom Tedavisi Sonrası Cinsellik
Cinsel Siğil tedavisi uygulanan hastalarda tedavi şekline  ve siğillerin yaygınlığına göre en az 1-3 hafta cinsellik kısıtlaması gerekmektedir. Tedavi edilen HPV dokuları tamamen iyileştikten sonra ise tercihen dikkatli bir şekildr cinsel hayata devam etmek uygun olur.

Kondilom  aşısı Nedir. Gardasil 4, Gardasil 9  ve Cervarix
Evet Kondilom lardan aşı ile korunmak mümkün. 9-26 yaş arasında , 49 yaşa kadar yapılabilir cinsel aktivitesi başlamamış olan kadın ve erkeklerde yada başlamış ancak HPV DNA testi negatif olan bireylerde en az 3 doz  veya preparata göre 2 doz şeklinde  koldan uygulanan ve kadınlarda rahim ağzı kanserinden korunmak mümkün.
Gardasil 4, Gardasil 9 ve Cervarix Koruyuculuğu % 80- 90 civarındadır ve 5 yıldan sonra koruyuculuğu daha da azalır

Gebelikte Kondilom Tedavisi
Hamilelik döneminde önce var olan ya da gebelikte yeni çıkan cinsel siğil aşırı büyümesi bazen doğum kanalının kısa sürede tıkanmasına neden olur ve vajinal yolla normal doğum bazen  imkansız hale gelir.
Ayrıca  bebeğin normal doğum esnasında doğum kanalından, vajinadan  geçerken kanaldaki  bazı HPV tiplerini  kapması sonucu bebeğin boğazında ve ses tellerinde Kondilom kitlelerinin oluşmasına neden olabilir.

Kondilom Tedavisi Sonrası Ne Yapmalı
Cinsel Kondilom tedavisi sonrası hastanın yaklaşık %30 unda  ilk 6 ay içerisinde siğillerde tekrarlama olur, tedavi yöntemleri arasında yakma, dondurma, asit tedavisi , başarı oranları farklıdır, en iyi yöntemler lazer yakma, koter yakma ve Leep cihazı ile yakma tedavileridir .

Kondilom Tedavisinde Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır, Başarı Oranı Nedir
Kondilom tedavisine alternatif tedavi yöntemi olarak internettte  halk arasında konuşulan  bir yöntemdir elma sirkesi tedavisidir ve  maalesef bir “şehir efsanesi” dir  . Modern tıpta genital siğil tedavisinde yeri yoktur ve hastaya zaman kaybettirir.

HPV / Kondilom / Genital Siğil Tedavi Merkezi İstanbul

...