Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Vajina

 

Vajina ön-arka duvarları birbiri üzerine katlanmış olarak duran bu yapı olup, doğum eyleminde doğum kanalının yumuşak kısmının yapısında yer alır ve bebeğin başının geçmesine müsaade edecek kadar kolaylıkla  esneyebilen en önemli kadın cinsel organlarından biridir.

Vajina nedir? Yapısı nasıldır; Vajina veya diğer  ismi ile “hazne” ya da vajen kadın  dış genital organı olan  vulvadan sonra başlayan , introitus olarak adlandırılan  vajina girişi ile başlayan ve serviks yani rahim ağzı ile sonlanan  içi boş silindir şeklinde ve normal halde yaklaşık 8-10 santimetre uzunluğunda olan , 3 santimetre genişliğinde bir cinsel yapıdır.Vajinanın içi ruga olarak isimlendirilen düzensiz  kırmızı renkte  deri kıvrımı şeklinde görülmektedir.

Vajina şekli ve yapısı  esneklik gösterir mi


Vajina şekli ve vajinanın yapısı  kadından kadına farklılık göstermektedir. Vagina  yüksek derecede esneyebilme , genişleme yeteneğine sahip bir organdır. Bu özelliğini anatomik olarak  üç katmanından, orta katmanını oluşturan kas katmanına borçludur. Cinsel ilişki , seks esnasında genişliğini ve uzunluğunu içine duhul olan penisin çapına, yapısına  ve uzunluğuna göre belli oranlarda arttırabilmektedir.

 

( vajina resimleri doktornevra.com sitesinden alınmıştır )


Vajina kızlık zarı ile yapı olarak nasıl ilişkilidir?

Vajina kızlık zarı ile anatomik olarak  ilişkilidir. Vajina girişi itibarıyle  ortalama 1-2 cm içeride kızlık zarı bulunmaktadır. Ayrıca vajinanın hemen başlangıcında kızlık zarı başlamadan hemen önce her iki tarafta  Bartholin adı verilen salgı bezleri bulunur ve bunlar cinsel ilişki sırasında vajina girişinin ve vajina duvarlarının kayganlaşmasını sağlar. Kızlık zarı değişik yapıda, çeşitte ve şekilde olmasına rağmen vajinanın yapısı ve görüntüsü değişkenlik göstermez ve kızlık zarında olduğu gibi vajina şekilleri ve hazne, vajina türleri yoktur..

Vajinanın yapısı normal doğumdan nasıl etkilenir? Genişlemiş vajina nedir, ne yapılır?

Normalde ön ve arka duvarları birbiri üzerine katlanmış olarak duran bu genital yapı, doğum eyleminde doğum kanalının yumuşak kısmının yapısında yer alır ve bebeğin başının geçmesine müsaade edecek kadar doğal  esner ve genişler. Doğum sonrası vajinanın yapısı bazen bozulur ve bunu düzeltmek için bir çeşit cinsel estetik olan  ve  vajina estetiği olarak isimlendirilen bir vajina daraltma ameliyatı yapılmaktadır.

Vajina Estetiği

...