Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Sünnet ve cinsellik

 

Sünnet bir cerrahi müdaheledir, ve bütün cerrahi müdaheleler gibi bazı  riskleri vardır. Oldukça sık yapılan bu cerrahi işlemin komplikasyon oranı % 2′ye kadar çıkabilmektedir ve rapor edilenler arasında aşırı kanama, penis başının yaralanması, enfeksiyon, frenulum ülseri, penil yapışıklıklar, cerrahi hatalar yani çok fazla deri alınması ve uzun kalmış sünnet derisi gibi, uretral fistül, tetanoz ve anesteziden kaynaklanabilecek sorunlar maalesef bulunmaktadır.

Ülkemizde de yapılan toplu sünnetlerde bu sorunların görülme sıklığı daha çok artmakta ve ayrıca hepatit gibi kanla bulaşan hastalıkların yayılma riski bulunmaktadır. Yukarıda belirtilen nedenler göz önüne alınırsa sünnetin bu konuda uzman bir cerrah  tarafından yapılması tercih edilmelidir.
Sünnet genellikle teknik olarak iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar cerrahlar tarafından tercih edilmeyen kıstırma sünnet ve uzman cerrahların tercih ettiği cerrahi açık sünnettir. Cerrahi sünnet normalden daha uzun sürer ama penis ucunu veya üretra tabanını yaralama riski söz konusu değildir. Ayrıca iç zar fazla ve dış deri daha az alındığından ilerde çocukta erken boşalma gibi cinsel işlev bozukluklarının görülmesi ihtimali daha da azdır.

Sünnet ve cinsellik

Sünnet özellikle hatalı yapılmışsa  erken bosalmaya sebep olur. Sünnetsiz erkeğin cinsel gücü sünnetli erkeğinkinden daha fazladır. Sünnetin bilinen birçok faydası olmasına karşın cinsel hayatı olumsuz ekileyen yanları da bulunmaktadır. Sünnet derisi denilen ve penisin etrafını tamamen saran deri penisin sıcak durmasını sağlamaktadır. Bu deri sünnet yoluyla kesilince penis, artık deri olmadığı için sıcak bir ortamda bulunmamaktadır ve dış  ortama kendini alıştırmaktadır. Daha sonra vajinal birleşme olduğunda, penis sıcak ve kaygan bir ortama alışkın olmadığından erken boşalma yaşanmakaydır. Sünnetsiz erkekler de ise böyle bir problem genelikle olmamaktadır. Çünkü sünnet derisi kesilmediği için penis o deri ile korunmakta  ve sürekli sıcak bir ortamda bulunmaktadır. Vajinal birleşme olduğunda da erken boşalmayı gerektirecek bir durum söz konusu olmamaktadır. Yapılan bazı araştırmalara göre sünnetli erkekler cinselliklerini daha sönük yaşarken, sünnetsiz erkeğin cinsel gücü daha fazla olduğu sanılmaktadır.
Ayrıca yapılan  hatalı sünnetlerin aşırı kanama, iltihaplanma, bulaşıcı sarılık, penis başının çürümesi, peniste eğrilik problemlerine sebep olduğu da bilinmektedir. Elektrokoter ya da lazer kullanılan sünnetlerde dokuda gizli yanıklar oluşabilmektedir. Böyle hatalı yapılan sünnetler, kişiye ileriki yaşamlarında sertleşme ve erken boşalma problemleri de yaşatmaktadır.
Araştırmalar, Türk erkekleri arasında erken boşalma sorununun görülme sıklığının yüzde otuz olduğunu iddia etmektedirlerErken boşalma ilişkinin hemen başında, ön sevişme ya da vajinal girişin ilk bir dakikası içinde erkeğin boşalmasını kontrol edememesi, ilişkilerinin tamamının da bu şekilde olması durumudur. Erken boşalmanın toplumumuzda görülme sıklığı yüzde otuzdur. Erken boşalmanın tanımında erkeğin vajina içinde kalış süresi çok önemlidir. Kaliteli bir cinsel ilişki için erkeğin sertliğinin tam ve vajina  içinde kalma süresi ortalama sekiz-onbeş dakika olmalıdır. Türkiye’de yapılan çalışmalarda, bu süre ortalamanın çok altında olup 3.7 dakikadır.

Ürolog.Dr.Cenap Hatipoğlu

 

...