Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Rüyaların cinsel yorumları

 

Uyku ve rüya araştırmacıları için rüyalar halen çözülememiş bir konudur. Rüyalar genel olarak günlük yaşadıklarımız üzerine kuruludur. Gerçekte tipik olarak rüyalar daha çok bir gün önce yaşadığımız olaylarla ilgili,birbiriyle bağlantılı olmayan olaylar zinciridir. Son zamanlarda,araştırmalar göstermektedir ki,yaşlı kişilerde 50-60 yıl önce yaşanan olaylarla ilgili olabilmektedir.

 Yaş,cinsiyet,kültür ve sosyal faktörler dahi farklılıklar rüyalarımızı etkileyebilir.Örneğin küçük çocukların rüyalarında daha çok hayvan figürleri yer almaktadır. Kadınlar rüyalarında daha çok sözel iletişim kurarlarken erkeklerde ise daha fiziksel agresyon ve kızgınlık hisli rüyaları daha sonra devam edebilir. Fakat rüyaların iki özelliği bu araştırmayı kısıtlamaktadır.

Rüyalar, biyolojik psikiyatrinin bu derece gelişimine değin psikiyatride önemli yer işgal ediyordu. Her bir rüya tek tek ele alınıyor, bilinç altı ile ilişkisi aranıyordu. Oysa güncel olaylar da rüyalarda işleniyor. Rüyaları anlamak için geliştirilen evrensel bir dil var. Ancak kişi için nasıl bir anlam taşıdığı önemli.Psikiyatristlerin büyük bir bölümü rüyaları sorgulamaz, bunu psikanalistlerin işi olarak görürler. Kişi tekrarlayan rüyalarını dile getirdiğinde ya da travmatik olay yaşamışların rüyalarına dikkatimizi yönelttiğimiz doğru. Bazen de uyku bozuklukları ile ilişkili olarak rüyalar teknik anlamda sorgulanır.

Sigmund  Freud ‘a  Göre Rüyalar Ve Cinsellik, Rüya Tabirleri;

Psikoanalizin kurucusu Sigmund Freud rüyaları bilinçaltına giden bir kral yolu olarak tanımlar. Ona göre toplumsal baskıyla bilinçaltına ittiğimiz tüm duygu ve düşünceler uyku sırasında ortaya çıkar. Psikiyatrist Carl Gustav Yung ise, rüyaların sadece kişisel bilinçaltı değil, kollektif ortak bir bilinçaltının sonucu olduğunu savunur. Ona göre binlerce yıl önce yaşamış atalarımızın korku, istek ve ihtiyaçları da bugün rüyamıza girebiliyor. Yüksekten düşme rüyasının temeli, aslında yüzyıllar önce vahşi hayvanlardan kaçarken uçurumdan düşme endişesi yaşayan atalarımızın yaşadığı korku. Freud’un rüyalara getirdiği cinsel yorumlardan bazıları ise;
Ağaç: Sabit fikirlilik. Ağaç gövdesi erkeği, dalları kadını simgeliyor.
Ata binmek: At cinsel isteği, ata binmek karşı cinse dokunma isteği.
Böcek: Bilinçaltı cinsel istek.
Çanta: Güzelse ruhsal rahatlık ve cinsel doyum.
Çiçek: Bekaret, bekaretle ilgili problemler.
Dağ: Korunma, rahatlama arzusu.
Diş: Kadın görüyorsa çocuk arzusu. Dişler dökülüyorsa bilinçaltı kendini cezalandırma.
Düşmek: Moral bozukluğu.
Eski sevgili: Eskiye özlem.
Ev: Korunma isteği, sıcaklık.
Hava: Havanın durumu ruh halimizi yansıtır.
Hırsız: Korku
Kedi Köpek: Kedi kadını, köpek erkeği simgeler. Köpek yavrusu ise çocuğu.
Kuş: Erkek cinselliği.
Manzara: Sevilen kişiye özlem.
Mezar: Geçmişe, kaybetiklerimize duyulan özlem.
Otomobil: Cinsel istek; otomobil duruyorsa, benzini bitmişse cinsel isteksizlik.
Ölmek: Başkalarına karşı suçluluk duygusu.
Para: Her konuda güçlülük.
Seyahat: Evden ayrılıp, kendi ayakları üzerinde durma isteği.
Sınav: Eski günlerin özlemi.
Silah: Kızgınlık.
Su: Suya girmek, yüzmek ana rahmindeki suyla bağlantılı. Kişinin geriye dönme isteği, annesinin yanında güvende olma arzusu.
Şeytan: Kadın için cinsel istek.
Tren: Aile temsili.
Tuvalet: Cinselliği çirkin görenlerin gördüğü rüya.
Uçak: Erkek cinselliği.
Uçmak: Gençler görüyorsa cinsel istek duyması.
Yılan: Cinsel yaşamda mutsuzluk.

...