Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Penis kırılması

 

Penis kırılması ürolojik bir acil durumdur. Penis bir kemik olmadığı için aslında olay kırılma değil, ereksiyonu sağlayan dokuları çevreleyen kılıfın (tunika albuginea) yırtılmasıdır.

Penis kırılması veya tıbbi adı ile penis fraktürü nadir görülen ve acil tedavi gerektiren  bir travmatik sorundur.Özellikle zorlamalı cinsel ilişki, anal ilişkiler, değişik cinsel pozisyonların denenmesi, mastürbasyonda kontrolsüz manipülasyonlar sırasında penisin sertleşmiş yani ereksiyon halindeyken bükülerek bu kılıfın yırtılmasıyla oluşur. Peniste sertleşmeyi sağlayan kavernöz dokuların içini doldurmuş olan kan, kılıfın yırtılmasıyla cilt altına doğru hızla yayılarak penisin morarmasına ve şekil bozukluğuna yol açar.

Penis kırılması sırasında  yani tam da bu yırtılma esnasında, bir ses hissedilir. Cilt altına doğru olan bu kanama bazen tüm penisi, skrotumu(torbayı) ve genital bölge civarına yayılır. Penis koyu mor patlıcanvari bir renge bürünür ve ödem nedeniyle de hızla şişer şişer. Penis fraktürü penisin ereksiyon (sertleşmiş) halindeyken olur, normal flask (yumuşak)  durumunda  penis kırığı olması beklenmez.

Penis kırığı (fraktürü) tanısı nasıl konur?

Penis kırılması tanı hastanın öyküsü ve fizik muayenesi ile konulur. Muayenede kırılma olan tarafta kan birikmesi ve peniste karşı tarafa doğru eğilme, şişlik, morarma saptanır. İki veya üç silindirik cisimli şiddetli kırılmalarda ise idrar yolu kanaması ve yumurtalıklarda kan birikmesi görülebilir. Tanıda kuşku olursa ultrasonografi, kavernosografi MR gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanılabilir

Penis kırığı tedavisi nasıl yapılır?

Penis fraktürünün tedavisinde  tüm dünyada genellikle kabul edilen görüş, en kısa sürede acil ameliyat ile  yırtılan dokunun onarımıdır. Ameliyat sonrasında da antibiyotik ve anti enflamatuar ilaçlar uygulanmaktadır. Daha nadir de olsa  ameliyatı savunmayan uzmanlar da bulunmaktadır.

Penis kırılması kısa sürede tedavi edilmezse peniste şekil bozukluğu, ağrılı sertleşme, cinsel ilişkide zorluk, sertleşme problemi, idrar yolunda bölgesel genişleme, kanama bölgesinde Peyroni hastalığı adı verilen sert şişlikler oluşabilir.

Penis kırklarından korunmak için cinsel ilişki sırasında ani ve ters hareketlerden kaçınılması, penis sertleşme halindeyken kesinlikle kıvrılmaması gerekir.

...