Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Orgazm olamama sorunu, kadında anorgazmi nedir ?

 

Orgazm olamama  sorunu yani diğer adı ile kadında anorgazmi,  kadınların yarısının problemi olarak gözlenmektedir. Ancak doktora başvurma nedenleri arasında diğer cinsellik problemleri kadar çok sık karşımıza çıkmamaktadır.Kadınlar orgazm sorunlarını hekimleri ile paylaşmaktan genellikle çekinirler
 

Kadında orgazm bozukluğu, sürekli ve tekrarlayan bir biçimde cinsel birleşmeyle orgazm olamama ya da çok nadiren olma sorunudur. Bazı kadınlar hayatları boyunca hiç orgazm olmamışken, bazısı çok nadiren olabilmiştir. Bazı kadınlar mastürbasyonla orgazm olabilir ama cinsel birleşme sırasında orgazm olamazlar. Bazı kadınlar ise hiç mastürbasyon yapmamışlardır. Mastürbasyonla orgazm olabilen kadınların tedavisi daha kolaydır. Mastürbasyon yaptığı halde orgazm olamayan kadınların tedavisi daha uzun sürebilir.

Orgazm olama problemi ne sıklıkla görülmektedir?

Çok yaygın bir problemdir. Birçok araştırmada cinsel sorun nedeniyle başvurmamış kadınların yüzde 40-60 kadarının orgazm olamadıkları saptanmıştır. Bu kadar yaygın olmasına karşılık başvuru oranı yüksek değildir. Kadınlar cinsel haz alma ve doyuma ulaşmayı çok önemsemezler. Bir araştırmada cinsel sorunları olan kadınların ve kocalarının yüzde 83'ü evliliklerini mutlu veya çok mutlu olarak nitelendirmişti. Eğer cinsel birleşme olabiliyorsa ve erkek açısından bir memnuniyetsizlik yoksa kadınlar da bir sorun yokmuş gibi davranmayı, hatta orgazm olabiliyormuş gibi taklit etmeyi tercih edebilmektedirler.

Orgazm olamamanın sebebi nedir??

Orgazm olma yeteneği vajinanın boyutu ve pelvis kaslarının gücüyle bağlantılı değildir. Omurilik lezyonu bulunan, vajinal girişin ve vajinal ameliyatlar dolayısıyla yapısının bozulduğu kadınlarda orgazm bozukluğu gelişebilir. Diyabet ya da pelvis kanseri gibi kronik genel tıbbi durumlar daha çok cinsel tepkinin uyarılma evresini bozma eğiliminde olup, orgazm yetisini göreceli olarak korunmuş bırakırlar.
Orgazm olamamanın çok sayıda sebebi vardır. En sık sebepleri;sosyokültürel yapı,aile içindeki kısıtlamalar ve yasaklamalar,cinsel bilinçsizlik,aşırı dinsel inanışlar ve erkeğe ait erken boşalma,sertleşme sorunu gibi problemlerdir.Bu duruma yol açabilecek diğer faktörler arasında hamile kalma korkusu, eşi tarafından reddedilme korkuları, vaginaya zarar gelebileceği endişesi, erkeklere karşı düşmanca tavırlar, cinsel dürtülere karşı kendini suçlu hissetme sayılabilir. Bu durumdaki bazı kadınlarda cinsel ilişki esnasında  karın alt bölgelerinde ağrı, cinsel bölgelerde kaşınma ve akıntı, gerginlik, bitkinlik yakınmaları bulunabilmektedir
Orgazm bozukluklarının çok azında   altta yatan organik bir sebep bulunabilmektedir. En sık karşımıza çıkan sebepler diyabet, alkolizm, nörolojik bozukluklar ve psikiyatrik ilaçların kullanımıdır.

Orgazmda erkeğin rolü nedir?

Bazı erkekler eşleri cinsel olarak ilgili, yanıt verici olduğunda rahatsız olur. Erkeğin başlatıcı ve ilişkiyi yönetici bir rolde olması kendi uyarılma düzeyine göre ilişkiyi yönlendirmesine ve eşinin uyarılmasına dikkat etmemesine yol açar. Yeterli hazırlık ve cinsel uyanma olmadan tekrarlanan cinsel ilişkilerin, cinsel istek ve haz üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Erkeğin davranışı orgazm olmama sebebi midir?

İlişkideki genel sorunlar kuşkusuz kadının cinsel yaşamını etkiler. Birçok araştırmaya göre cinsel işlev bozukluğu ile çiftin genel ilişkisindeki sorunlara önemli bir koşutluk gösterir. Kadın eşiyle ilişkisindeki güç dengesinden memnun değilse ve buna doğrudan karşı çıkamıyorsa dolaylı bir karşı koyuş yolu olarak cinsel işlev bozukluğu geliştirebilir. Eşe yönelik hasmane duygular, eşe zevk vermektense zevk almaktan vazgeçmeye neden olarak bir cinsel işlev bozukluğu, özellikle isteksizlik ve anorgazmi ortaya çıkarabilir.

Cinsellik, seks  korkusu orgazmı engeller mi?

Korkular, özellikle cinsel istek ve uyarılmada etkilidir. Cinsel korkuya bağlı anorgazmi çoğunlukla istek azlığı ve uyarılma sorunlarında ikincil olarak ortaya çıkar. Bazı insanlar acılı hayatı daha derin ve anlamlı bulur. Her zaman dertlenecekleri bir şey vardır. Cinsel yaşamlarında da istek, uyarılma ve orgazm sorunu yaşarlar.

Orgazm olamayan kadınların en önemli  ortak özellikleri nelerdir?

Orgazm olamayan kadınlar kontrollüdürler, duygu denetimini kaybetmek istemezler, duygularını kontrol altında tutmak isterler. Kendilerini herhangi bir güçlü duygunun kaplamasına izin vermezler. Sadece cinsellik değil hemen hemen bütün duygularını kontrol altına almak isterler. Bazı orgazm güçlüğü olan kadınlar kuralcıdırlar. Hayatı kendi arzularına göre değil, doğru bildikleri kurallara göre yaşarlar. Ne oldukları değil, ne olmaları gerektiğine göre seçimler yaparlar. Seks yaşamlarıyla ilgili de birçok kuralları ve prensipleri olur ve bu durum onların hazzını zayıflatarak doruğa ulaşmalarını engeller. Cinsel yaşamı daha renkli, daha zevkli yapabilecek birçok eylemi, kendilerine sapıklık gibi geldiğinden denemezler. Cinsel yaşamlarını genellikle rutinleştirirler.

Orgazm olamama en çok hangi yaştaki kadınlarda görülür?

Orgazm yetisi yaşla birlikte artar. 20'li yaşlarında fazla cinsel deneyimi olmayan kadınlarda cinsel birleşmeyle orgazm olamamak çok yaygındır.

Anorgazmi, orgazm olamama kadında nasıl tedavi ediliyor?

Anorgazmide tedavinin başlıca iki basamağı var. Önce kadının yalnız başına sonra da eşiyle birlikte orgazm olması planlanır . Tedavide önce çiftin sevgi ve yakınlık konusunda iletişim ve deneyimlerini artıracak ödevler verilir. Devamında çiftin sevgi ve yakınlık konusunda ilerlemelerinin, cinsel iletişimlerini ve cinsel davranış çeşitlerini zenginleştirecek ödevlere geçilir. Ardından önce kadının kendi başına daha sonra da eşinin yanında ve uyarısıyla cinsel birleşme olmaksızın orgazma ulaşması sağlanır. Cinsel birleşme olmaksızın orgazm olunduktan sonra cinsel birleşmeyle orgazm olma aşamasına geçilir. Bu aşamada başlangıçta cinsel birleşmeyle mastürbasyon aynı anda yapılarak orgazm sağlanır.

Hangi cinsel pozisyonlar orgazm olmayı kolaylaştırılar?

Orgazm tedavisinde önemli faktörlerden biri cinsel birleşme pozisyonudur. Bazı pozisyonlar işi kolaylaştırırken bazıları zorlaştırır. Kadının üstte olduğu gibi, klitorise daha çok baskı yapan pozisyonlar, orgazmı kolaylaştırır.

Orgazm problemi yaşayan kadınlar ne yapmalılar?

Orgazm problemi, sorunu  kadını rahatsız ediyor ve cinsel yaşamını olumsuz etkiliyor ise tedavi edilmelidir. Unutulmamalıdır ki ,orgazm  fizyolojik ve psikolojik bir süreçtir. Kadının orgazm olmasını engelleyebilecek bir anatomik bozukluk, mutlaka daha ciddi sorunlara da yol açacağı için fark edilmemesi mümkün değildir. Kadının orgazm olamaması, sıklıkla sevişme sırasında klitorisin uygun şekilde ve yeterli süre uyarılmamasından kaynaklanır. Sevişme tekniğinden kaynaklanmayan  psikolojik kaynaklı orgazm sorunları, görece daha seyrektir. Uygun cinsel birleşme olmasına rağmen anorgazmi devam ediyor ise tedavisi için cinsel fonksiyon bozuklukları merkezlerine başvurmak  ve bir tedavi programına girmek gerekecektir

...