Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Kegel egzersizleri ve cinsellik

 

Kegel egzersizleri kadında  pelvik taban kaslarını güçlendirir. Pelvik taban kasları, üretra, mesane, vajina, penis, rahim ve rektumun daha iyi çalışmasını sağlar. Bu organlar idrar ve dışkı yaparken çalışır. Ayıca orgazm ve boşalma gibi cinsel fonksiyonların oluşumunda da  pelvik kaslar rol oynamaktadır.

Kadınlarda kegel egzersizleri nin faydaları nelerdir?

Kegel egzesizleri idrar kaçırma, dışkı yapmada kontrol problemlerinin tedavi edilmesine yardımcı olduğu gibi bir çok  cinsel fonksiyonların düzelmesini de sağlamaktadır. Kegel egzersizleri, rahim sarkması sorunlarının ve cinsel birleşme sırasında ağrıları olan kadınların iyileşmelerine çok yardımcı olur. Halk arasında bu egsersizlere " aşk kası egzersizleri " denmektedir.

Cinsellikte kegel egzersizleri nelerdir, önemli nedir?

Kegel egzersizi vajinal kas gücünü ve cinsel duyarlılığı arttırabilir. Kadınlar cinselliğe karşı daha duyarlı olur ve orgazmı daha iyi yaşayabilirler. Bu egzersiz erkeklerin cinsel duyarlılığını da arttırır ve cinsel birleşmede daha geç boşalmalarını sağlar.
Kegel egzersizlerinin vajinayı saran kasları sıkılaştırdığı düşünülmektedir. Normal doğum sonrasında Kegel egzersizleri vajinanın sıkılaşmasına ve cinsel memnuniyetin her iki kişi açısından da artmasına yardımcı olabilmektedir. Yeni doğum yapmış bir kadın sıkıştırma egzersizleri yaparak gebelik öncesi vajinal sıkılığa ulaşabilir. Aynı zamanda vajinismus ve vajinal kasların aşırı kasılmasına bağlı gelişen ağrılı cinsel ilişki olarak tanımlanan disparoni durumlarında pelvis kaslarının gevşetilmesine yardımcı olur.

Erkeklerde kegel egzersizleri nasıl yapılır? Erkekler için kegel egzersizleri kadınlardan farklı amaçla mı yapılır?

Kegel egsersizleri erkek hastalarda da idrar kaçırma sorunu var ise yapılır. Erkeklerde kegel egzersizleri idrar kaçırma sorunu var ise şu şekilde yapılır;
İdrar yaparken birden idrarınızı tutunuz.Bu şekilde Pelvik taban kaslarını kasarak 10 sn idrar akışını durdurmuş olursuz. Sonra 10 sn idrarınızı yapınız bu şekilde yaparak hangi kaslarınızı kullandığınızı bir hafta - on günlük deneme ile öğrenirsiniz, öğrendikten sonra günde 3- 4 kez 10 setlik şekilde yani 10 sn tutup 10sn bırakır gibi 10 defa yapınız.Bu işlemi günün her saatinde ve her yerde kimse farkına varmadan rahatlıkla yapabilirsiniz.Televizyon izlerken ,yemek yaparken ,yemek yerken,yatakta ayakta her yerde rahatlıkla yapabilirsiniz.Erkekler için kegel egzersizleri mantık olarak kadınlar ile aynı şekilde yapılmaktadır

Kegel egzersizleri nasıl yapılır, pelvik kası güçlendirme ve idrar kaçırma tedavisinde uygulama nasıldır?

Pelvik egazersizleri yaparken amaç hafif hareketlerle başlayıp dereceli bir biçimde artırarak etkili harekete ulaşmaktır.Bu egzersizleri herhangi bir yerde ve zamanda yapabilirsiniz. Telefonda konuşurken, kitap, gazete okurken, bulaşık yıkarken, ütü yaparken v.b.. önemli olan bu hareketleri yaşamınızın ayrılmaz bir parçası ve alışkanlığı haline getirmektir.

•Çalıştırmanız gereken kasların hangileri olduğunu, genital bölgenizdeki kasları sıktığınızda hissedebilirsiniz. İdrar akışının ya da mide gazının geçişinin, bu kasların yardımıyla engellendiğini fark edebilirsiniz.

•Bu kaslarınızı sıkın ve 4 saniye boyunca bu şekilde kalın. Hareketi 10 ila 20 defa tekrarlayın. Her kasılmadan sonra kaslarınızın tam olarak gevşemesini sağlayın.

•Bu hareketleri günde 10 defa tekrarlayın. Daha az tekrar yapmanız hareketin etkisini düşürür.

•Kegel egzersizlerini masada otururken, otobüs beklerken, bulaşık yıkarken, araba kullanırken, sırada beklerken ya da tv izlerken yapabilirsiniz. Hiç kimse bu egzersizi yaptığını fark etmeyecektir.

•Hareketi yaparken pelvik taban kaslarınızın üretra ve anüs bölgesini sıkıştırdığından emin olun. Eğer karın ve kalça bölgeniz kasılıyorsa hareketi yanlış yapıyorsunuz demektir.

•İdrar yaparken bu egzersizleri yapmayı kesinlikle denememelisiniz.
 

kegel egzersizleri resimleri, fotoğrafları e-gebelik.net sitesinden alınmıştır

Kadınlarda kegel  egzersizleri cinsel probşemelrin tedavisinde nasıl yapılırlar ?

Kegel egzersizleri kadınlarda cinsel foksiyonları düzenlemede  değişik şekillerde yapılabilinir.Kegel egsersizlerinde  kadınlarda en çok tercih edilen iki yöntem:

1-En  çok önerilen yöntemde önce idrar torbanızı boşaltın.Pelvis kasların kasın ve  10’ a kadar sayın. Takiben kasları tamamen gevşetin ve 10 ‘ a kadar sayın. Bu işlemi günde 3 kez bu şekilde 10’ar defa tekrarlayın. Bu egzersizleri her yerde ve günün her anında yapmak mümkündür. Yatarak veya oturarak da yapılabilinirler. Faydası en erken 2-3 ay içinde gözlenebilmektedir.

2-Bir veya iki parmak vajinaya yerleştirilir ve parmağın dışarıya çıkmasını engelleyecek şekilde vajina kaslarının sıkılması istenir. Bu durumda da kasılan kaslar vajina girişindeki kaslardır. Günde en az 5-6 kez tekrarlanmalıdır. 4-6 hafta arasında netice alınabilinir.. Fazla ve aşırı yapmak tedavideki başarıyı  hızlandırmaz veya görülecek faydayı arttırmaz. Tam tersine leğen kaslarının yorulup  orgazm ve cinsellik üzerine olabilecek olumlu etkisinin gecikmesine sebep olabilmektedir. Egzersiz sırasında bel ve karında ağrı oluşur ise bu egzersizin hatalı yapıldığı anlamına gelir, bırakılmalıdır. Dinlendikten sonra tekrar doğru bir şekilde yapılır. 

 

...