Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Jinekomasti nedir?

 

Jinekomasti veya diğer adı ile “erkekte kadın tipi meme”, erkeklerde memelerin büyümesi ve bazı olaylardaysa süt salgılaması olayıdır. Bazı erkeklerde buluğ çağında memelerin büyüdüğü görülür. Bu tip jinekomasti doğal karşılanır, geçicidir ve kesin nedeni bilinmemektedir.

Yetişkin erkeklerde jinekomasti nin görülmesi, vücutta olağandışı ölçüde östrojen hormonu salgılanmasına bağlıdır. Böbreküstü bezinde ya da testislerde olağandışı olarak östrojen salgılayan bir tümörün bulunması, yetişkin erkeklerde jinekomastiye neden olur. Erkeklerde doğal olarak böbreküstü bezinden az miktarda Östrojen hormonu salgılanır. Salgılanan bu hormon karaciğer tarafından parçalanır. Siroz olaylarında karaciğer birçok görevini yerine getiremediği gibi östrojeni parçalama görevini de yerine getiremez ve erkeğin vücudunda normalin üstünde östrojen hormonu birikir. Östrojen hormonunun etkisiyle de memelerde jinekomasti gelişir.

Jinekomasti nedenleri ve erkekte meme büyümesine sebep  olan etkenler:

1) Fizyolojik
2) Bazı testis tümöral yapıları
3) Hipofiz tümörleri
4) Karaciğer sirozu
5) Prostat kanserinde östrojen kullanılması
6) Bazı ilaçlar, örneğin; digital spironolakton, rezergin klorpromazin ve esrar kullanma

Jinekomasti tedavisi nasıl yapılır?

Erişkin erkelerde is tedavi Meme Estetiği ( Göğüs Estetiği ) kapsamında sadece cerrahidir.Jinekomasti ameliyatı plastik cerrahın ve hastanın seçimine bağlı olarak genel veya lokal anestezi altında günlük cerrahi ameliyat olarak uygulanan  bir girişimdir.

 

 

...