Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Hastalıkların cinselliğe etkisi

 

Artrit, Koroner Hastalıklar, İnme, Diyabet, Parkinson, Cerrahi girişimler ve uzun süre kullanılan ilaçların yan etkileri cinselliği etkileyebilir. Özellikle hayatı tehdit eden veya vücut görüntüsünde değişikliğe yol açabilecek ve özgüveni azaltacak bazı hastalıklar psikolojik olarak ta cinselliği etkiler. Partnerlerden biri diğer partner hasta ise cinselliği istemenin uygun olmayacağı kanısına kapılır.

Yaşam tarzında da oluşan değişiklikler, emeklilik, çocukların evden ayrılması, bazı kayıplar, bu durumu olumsuz etkiler. Sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, uyuşturucu, kötü beslenme de cinsel sorunları etkileyebilir.

1. Şeker Hastalığı:

Erkeklerde iktidarsızlık, kadınlarda soğukluğun iyi bilinen nedenidir. Erkeklerde kamış damarlarının yapısını bozar ve sertleşme sorunu yaratır.

2. Azot Metabolizmasındaki Bozukluklar:

Kanda üre ve ürik asit düzeylerinin yüksek olması ve idrar yoluyla uzun süre albümin yitirilmesi gibi durumlarda cinsel iktidarsızlık görülebilir. Düzenli diyaliz tedavisi altındaki hastalar normal olarak iktidarsızdır. Ama böbrek naklinden sonra bu durum ortadan kalkmaktadır.

3. Yağ Metabolizmasındaki Bozukluklar:

Kanda trigliserit ve kolesterolün yüksek düzeyde bulunması ve şişmanlık cinsel iktidarsızlığa yol açabilmektedir.

4. İç Salgı Sistemindeki Bozukluklar:

Başta prolaktin olmak üzere baskılayıcı hormonların fazla olması iktidarsızlığa sebep olabilmektedir. Bunun yanında testesteron(testeron) hormonu azlığı da iktidarsızlığa sebep olabilir. Tiroit bezinde üretilen tiroksin, testesteronu(testeron) bağlayan globulin üretimini etkileyebilmektedir. Bu nedenle bu da iktidarsızlığa yol açabilir.

5. Sinir Sistemindeki Bozukluklar:

Sinir sistemindeki sertleşmeyi sağlayan sinirlerin ya da üreme organlarının iç sinirlerinin ezilmesi iktidarsızlığa neden olabilmektedir. Ayrıca belden aşağı oluşan felçler de iktidarsızlığın sebeplerindendir.

6. Alkol, Sigara, Uyuşturucu ve Cinsel Uyarıcıların Etkileri:

Sigara kullanan kişilerde nikotinin sinir iletimine yaptığı olumsuz etkiler sertleşme sorunu oluşturabilir. Alkol alımı davranış bozukluklarına, sinir iltihabına ve hormon bozukluklarına sebebiyet vererek cinselliği olumsuz etkileyebilir. Sürekli cinsel uyarıcı almak ise kişiyi bağımlı yapabileceği için, bu ilaçlar alınmaksızın cinsel ilişkiye girildiğinde büyük ihtimalle başarısız olunacaktır.

7. Dolaşım Sistemindeki Bozukluklar:

Cinsel organa kan gidişini yavaşlatan damar tıkanıklıkları iktidarsızlığa sebep olabilmektedir.

8. Boşaltım ve Üreme Sistemindeki Bozukluklar:

Boşaltım ve üreme sisteminde oluşan tümörler, üreme organlarında sertleşmenin ağrılı olması sertleşme problemleri yaratabilmektedir

...