Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Geç boşalma

 

Erkeklerde en rastlanan sorunlardan biri geç boşalmadır. Bu durum erkeğin cinsel ilişki sırasında boşalamaması olarak açıklanabilir.Boşalma sorunu ciddi boyutlardaysa yani cinsel ilişki sırasında erkek boşalamıyorsa bir üroloji uzmanına başvurması ve durumu utanmadan açıklaması gerekmektedir

Boşalmama sorunun en büyük nedenleri ereksiyon olamama ve cinsel isteksizliktir. Bu durum cinsel ilişki sırasında veya masturbasyon yaparken ortaya çıkmaktadır. Bu sorunun belirtileri ergenlik çağında görülmemektedir.
Geç boşalma veya boşalamama sorunu erkeklerde ilişkiye girmek için büyük sorunlar yaratabilir. Bu tür probleme sahip olan kişiler elle boşalmayı gerçekleştirememektedirler. Yüz üstü durumdayken sürtünerek boşalma gerçekleşebilir fakat bu durum da erkek açısından kabul edilemez bir durumdur.Bu sorunun çözümü psikolojik tedavide yatmaktadır. Ayrıca ilişkiden önce yapılacak olan ön sevişme de erkeği yumuşatacağından geç boşalma sorununun ortadan kalkmasına neden olabilir.

Kaç çeşit geç boşalma vardır?

Geç boşalmanın birkaç biçimi mevcuttur. Bir grup hasta her koşulda (mastürbasyon ve uyku dahil ) geç boşalır, diğer bir grup ilişkiye girer ancak mastürbasyonla boşalır. Üçüncü grup ise oldukça uzun bir ilişki süreci sonucu boşalır. Bu gruptaki erkeklerin çoğunluğu genel hayatlarında oldukça kontrollü yaşamaya çalışan özelliktedirler.
Bu problemi olan erkeklerin genellikle ereksiyon kusuru veya cinsel isteksizlik problemleri yoktur. Dolayısıyla problemleri direkt olarak sertleşme sorunu ile alakalı değildir. Boşalma birikme ve atılma olarak iki bölümde gerçekleşir. Birikme döneminde penisin kök kısmında meni birikir ve orgazmın yaklaştığı hisleri duyulur. Atılma döneminde penisin kökünde yer alan çizgili ve bulber kasları kasılır ve büyük zevk veren orgazmdan sorumludur. Maalesef, bu ikinci (atılma) dönemi istemli (kontrolümüzde olan) sinir sisteminin kontrolündedir. Böylece bir erkek ejakulasyonu engelleyebilir. Bilinçli ve bilinç altı düşünceler bu olayı etkiler. Bu durumun oluşmasında fazla stresin de rolü gözardı edilmemelidir. Adalelerini kasılmış olarak tutmak için sürekli gergin hisseden bir erkek aynı zamanda penis kökündeki adaleleri de kontrol etmek için çok gayret etmektedir ve genel olarak rahatlamak, gevşemek için uygun bir yol bulunması gerekmektedir.

Geç boşalmanın sebepleri nelerdir?

Bilinmesi gereken psikolojik faktörler arsında sıklıkla suçluluk duygusu içinde veya başka güçlü duygularla cinsel ilişkiye başlayanlarda olabilir. Ayrıca Daha çok yaşlılarda görülen kendiliğinden seks yapma isteğinin azaldığı ve sertleşme için daha çok fiziksel uyarılma gereken durumlar olabilmektedir.
Fiziksel sebepler arasında ise  şeker hastalığı, sinir hasarı, prostat hastalığı, idrar yolu daralması, boşalma zorlukları olabilir ve bu durum tıbbi tedavi gerektirir. Bazı ilaçlar da boşalmaya engel olabilir.

Geç boşalmanın tedavisi nasıl yapılır?

Geç boşalma  sorunu yaşayan çoğu erkekte biyolojik olarak sorun yoktur. Ancak kadınla birlikteyken boşalamayan erkekte cinsel teknik ve davranış problemleri birlikte bulunabilir. Örneğin çoğu erkek seks yapmayı masturbasyon ile öğrenir. Masturbasyon ile orgazm olmak için harcanan süre iki kişinin cinsel ilişki için harcadığı süreden çok çok kısadır. Ayrıca penise gelen uyarı daha hızlı ve yoğundur. Dolayısıyla bu erkekler seks yapmaya başladıklarında hisler yeterince uyarıcı veya yoğun olarak algılanmayabilir. Böyle bir problemin çözümü ön sevişme döneminde erotizmi arttırmakla mümkündür. Bu yardımcı olmazsa ve karşı cinsle ilişkileri zayıfsa içinde olduğu gerginlik boşalma refleksini engelliyor olabilir. Bazen erkeğe fantazilerinden bahsettirmek veya güçlü erotik cümleler veya görüntüler yardımcı olabilir. Geç boşalan erkeklerin derin kaygıları olabilir. Kendilerini rahat bırakmaktan, kontrolü kaybetmekten korkuyor olabilirler.Bu durumda erkeğin kendini gevşetme ve rahat bırakma egzersizlerini denemesi de yardımcı olabilir. Bu yöntemlerle çözülemeyen geç boşalma sorunları için çiftlerin birkaç hafta birlikte katıldıkları terapi seansları faydalı olabilmektedir

...