Erken boşalma, ne yapılmalı..


Erken boşalma problemi, cinsel terapi görmek için başvuran çiftlerin yaşadığı en yaygın problemlerin başındadır. Aslında erken boşalma sorunu kişiden kişiye değişen bir kavramdır. Bazı erkekler 30 saniyede boşalırken, bazıları bunu daha uzun sürdürebilmektedirler.

 Uzmanlar ortalama sevişme süresinin evli erkekler için 3 dakika civarında olduğunu söylemektedir. Gerçekte partneriniz sevişmeyi başlar başlamaz sonlandırmıyorsa erken boşalma sorunu yok demektir.Erken boşalma tıp literatürlerinde, sevişme esnasında varılan doruk noktasını, eşini tatmin etmeyi bekleyecek kadar uzatamama olarak tanımlanmaktadır. Bazı erkekler, kadının orgazmı yaşayabilmesi için vajinal ilişkinin yanı sıra elle uyarımın da gerekli olduğu gerçeğini görmezlikten gelebilmektedir.
Erken boşalma cinsel ilişkilerin en az yarısında her iki tarafın da tatmin olmasını engelleyecek kadar kısa sürede boşalmanın meydana gelmesi durumudur. En şiddetli durumunda, ki bu nadir rastlanan bir durumdur, herhangi bir penis uyarı olmadan, yalnızca cinsel uyarıları düşünmek dahi ejekulasyonu yani erken boşalmayı tetikler. Ancak daha sık olanı vajinaya penisin girmesi sırasında ya da hemen vajinaya girer girmez olanıdır.Erken boşalmadaki önemli kriter boşalma durumunun erkeğin ve partnerinin isteklerinden önce olması ve bunu seksüel ilişkilerinde sıkıntıya yol açmasıdır. Boşalmanın çok küçük cinsel uyarılarla ve neredeyse kontrolsüz bir şekilde meydana gelmesi erkekte  maalesef cinsel tatminde azalma, suçluluk, utanç ve hayal kırıklığı hissi gibi onarılması güç sorunları da beraberinde getirmektedir.

Erken boşalma problemi ne sıklıkla görülür?

Yapılan çalışmalar bu problemin erkeklerin %40’ında endişelenmeyi gerektirecek bir boyutta olduğunu maalesef göstermektedir. Sinir sistemimiz 2 kısımdan oluşur. İstemimiz dahilinde çalışan kısmı cinsel ilişki sırasında sertleşmeyi, istem dışı çalışanı ise boşalmayı yönetir. Sağlıklı bir erkekte her iki kısım uyumlu bir şekilde çalışır ve günlük davranışları yönetirler. Erken boşalan bir erkekte büyük bir olasılıkla istem dışı sinirler daha baskın, uzun süre ereksiyon halinde kalanlarda ise istem dahilindeki sinirler daha baskın çalışmaktadır. Ayrıca erkeğin kişilik özellikleri de cinsel yaşantısında önemli rol oynamaktadır. Romantik tipli ve cinsel içgüdüleri zayıf olanlarla, mantığıyla hareket eden erkekler, erken boşalma riskiyle daha fazla karşı karşıyadırlar.

Erken boşalma sorunu en sık hangi yaşlarda görülür?

Erken boşalma her yaşta olmakla beraber daha fazla  genç erkeklerde görülür. Erken boşalma erkeğin yaşından çok cinsel deneyiminin yeni olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak erkeğin yaş ilerledikçe ikincil sertleşme için gereken sürenin uzaması, tam sertleşmeye ulaşamamadan dolayı başvurular sıkça olmaktadır. Ereksiyonyani sertleşme  tam olamayınca erken boşalma kaçınılmaz olmaktadır. Çoğu zaman evliliklerde eşler bu sorunu kabullenmiş görünüyor, oysa evlilik dışı bir ilişkiye girildiğinde yeni partner için bu sorun büyük paniğe yol açabilmektedir.

Erken boşalmanın sebepleri nelerdir?

Erkeklerde erken boşalmanın nedenleri çok fazladır.Cinsel ilişkiye verilen önem ve gerginlik yani performansın çok önemli olarak algılandığı durumlarda da ortaya çıktığı görülmektedir. İlk cinsel ilişki deneyimlerin sağlıklı olmayan ortamlarda yaşandığı durumlarda kişinin aşırı gergin ve bir performans gösterme gereği içerisinde ilişkiye yaklaştığı durumlarda da erken boşlamanın sık görüldüğünü görmekteyiz.Kişinin olaya verdiği değer, önemin sanılandan fazla olması, yani performans anksiyetesinin yoğunluğu, düzensiz cinsel ilişki ya da nörojenik hassasiyetin varlığı erken boşalmayı yaratmada önemli faktörler olarak görülmektedir.
Erken boşalmanın nedenleri irdelenirken genellikle altta yatan sebep psikolojik faktör olsa da nadiren fiziksel bir de etken olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Sempatik sinir sistemi hasarı (örneğin batın ameliyat sonrası) , Prostat hipertrofisi ve prostatitis , Üretrit ,  Diabetes Mellitus (şeker hastalığı) , genito-üriner hastalık , Polisitemi gibi organik faktörler de etkili olabilmektedir.

 Sık mastürbasyon erken boşalma sebebi midir?

 Erkeklerin uzun süre ereksiyon halinde kalamamasının en önemli sebeplerinden biri de mastürbasyonu fazlaca deniyor olmalarıdır. Eğer bir erkek 14 yaşında kendi kendini tatmin etmeye başlıyor ve bunu sıkça yapıyorsa, 20'li yaşlara geldiğinde karşı cinsle girdiği cinsel ilişkilerde problemler yaşama olasılığı normalden çok yüksektir. Bunun sebebi de  erkek küçük yaşlardan beri kendini bu şekilde boşalmaya şartlamıştır ve cinsel ilişkiye başladıktan sonra tek amacı bunu bir an önce sonlandırmaktır.Erken boşalmayı önlemek için bazı erkekler mastürbasyonu cinsel ilişki öncesi yaparak yalnış bir cinsel yaklaşım içine de girerler.

Erken boşalmada kadının rolü nedir?

Prematür ejekülasyon yani erkenboşalma nın diğer bir neden de kadının cinsel isteksizliğidir. Eşinin isteksiz davranışlarını 'eşim seksi sevmiyor ve beni cinsel olarak arzulamıyor' diye yorumlayan bir erkek, mümkün olabildiğince çabuk sona ulaşmaya çalışabilmektedir. Bu aynı zamanda eşler arasındaki iletişim eksikliğinin de bir işaretidir.

Erken boşalmanın tedavisi nasıl yapılır? Erken boşalmanın tedavi yöntemleri nelerdir? Engellemek için neler yapılır?

Erken boşalmanın tedavisi doğru bir şekilde yapıldığında kısa sürede sonuç alınmaktadır. Eşlerin beraberce katılacağı bir psikolojik terapide, tedavinin başarı ile sonuçlanma şansı yüzde 90 oranında artabilmektedir.
 Öncelikle erkeğin psikolojik yapısını inceleyip psikosomatik bir durum var mı, yoksa uyarıyı arttıran özel bir sebep var mı araştırılmaktadır.Kişinin boşalmanın kontrolünü elde etmesi için bazı ev ödevleri verilir. Kişinin kendisinin ve eşiyle beraberken yapacağı birtakım çalışmalardan oluşur. Burada kişinin boşalmanın kontrolünü sağlaması için egzersizler oluşturmaktadır. İlaç tedavileri de destek olarak verilmekle birlikte ev ödevleriyle kişinin ilaca bağımlı olmaksızın kendi başına kontrolü sağlaması amaçlanmaktadır. Tedavide, kişinin olayı algılayış biçimi, partnerinin olup olmaması ve onunla beraber terapiye gelmesi çok önemlidir.
Erken boşalmanın nedenleri çeşitli olabilir ama, tedavisi kesinlikle mümkündür. Yeter ki erkek, kendi durumunu ciddiye alsın. Ayrıca bir takım geciktirici kremler veya spreylerle de sorunu çözebileceğini de düşünmemeli. Erken boşalma problemi olan bir erkek kalıcı bir çözüm için psikoterapiye ihtiyacı olduğunu unutmamalıdır.Bugün içi bilinen bir kısmı da tartışmalı olan erken boşalmanın tedavi yöntemleri ise şunlar:
Çin Tekniği
Eski çağda Çinliler boşalmayı geciktirmek için "Oynak Yol" adını verdikleri yöntemi uygularlardı: Erkek boşalacağını anladığı zaman sol elin baş ve orta parmaklarıyla, testis ve anüs arasında kalan bölgeyi derince bastırır. Bu arada nefesini ona kadar sayarak tutar ve verir. Bir iki kez tekrarlandığında erteleme gerçekleşir.
Lokal Baskı Uygulamak
Erkek doruğa yaklaştığını hissettiği anda kendini geri çeker ve penisin ucunu parmaklarıyla 3 - 5 saniye sıkarsa boşalma geciktirilebilir. Bu yöntem ereksiyonu % 10 ile 30 oranında azaltır ve belli bir süre uygulandığında erkeğin kendini kontrol yeteneğini arttırır.
Davranış terapisi
Zamansız bir boşalmayı engellemek istiyorsanız, o an başka şeyler düşünmeye çalışın. Örneğin 50'ye kadar sayın, o gün ne yediğinizi düşünün ya da günlerden hangisi olduğunu hatırlamaya çalışın. Davranış tedavisinin başarı oranı %60-90 arasındadır. Ancak, eşlerin birbiri ile uyumunun iyi olması gerekir ve tedavi edildikten sonra da erken boşalma tekrarlayabilir.
Egzersiz tedavisi
Tedavide egzersizler kişinin kendi başına yapacağı çalışmalar ve partneriyle yapacağı çalışmalar şeklinde düzenlenmektedir. Erken boşalmada boşalma refleksif hale gelmeden kişinin bunu hissetmesi ve durdurması hedeflenir. Çok erken boşalan kişide, bu noktada herhangi bir egzersiz (sıkma, germe, çift yönlü germe) uygun değildir. En sık olarak sıkıştırma / sıkma tedavisi de kullanılmaktadır. Cinsel ilişki sırasında veya öncesinde eğer erkek erken boşalma olacağını hissederse cinsel ilişkiye ara verir ve kendisi veya eşi penisi baş ve işaret parmakları ile kavrayarak sıkar; ve penisin uç kısmının hemen gerisine yaklaşık 20 saniye süresince hafif bir basınç uygular, daha sonra cinsel ilişkiye baştan başlanır. Bu yöntem gerektiği kadar sıklıkla uygulanabilir. Basit bir eğitim şekli de ilişki halinde veya mastürbasyon yaparken: penisinizi sizin yada partnerinizin uyarması fakat boşalmadan hemen önce bu uyarıyı durdurması, 30-60 sn. uyarıyı durdurduktan sonra tekrar uyarması ve boşalmadan az önce durdurması şeklinde bir siklusu 5-6 kere tekrarladıktan sonra ancak boşalmaya izin vermektir.
Burada unutulmaması gereken husus, hasta ve partnerinin verilen ödevleri algılayabilecek düzeyde olması ve öncelikle diğer tetkiklerinin tamamlanmış olarak bu terapilere başlanmasının önemidir.
Lokal Uyuşturucular
Penis ucunun hassasiyeti lokal uyuşturucularla azaltılabilir. Ancak bunları çok sık kullanmak da sakıncalıdır. Bu yüzden geciktiricileri nadiren kullanın ve kullandığınız zaman prezervatif takmayı ihmal etmeyin. Tedavisi tartışmalı olan fakat halk arasında en sık uygulanan yöntemdir.
Alternatif tedaviler
Düzenli bir cinsel yaşam ve sürekli bir partner önerilmektedir. Erken boşalmayı engellemek için düzenli seks çok büyük rol oynamkatadır.Ayrıca İlaç tedavisi - dopamine antagonistleri - antidepresanlar - anksiyolitikler - Anestezik etkili losyon/kremler de davranış terapiye ek olarak önerilebilmektedir. Ayrıca yoga meditasyondan da fayda görüldüğünü belirten çalışmalar da  mevcuttur.

Erken boşalmanın bitkisel tedavisi, bitkisel yöntemler bir çok herbalist tarafından tavsiye edilmesine rağmen tartışmalı bir tedavi yöntemidir. Doğru bir tedavi seçeneği için mutlaka üroloji uzmanına danışmanız en gerçekçi seçenektir.