Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Erkekte orgazm bozuklukları

 

Erkekte orgazm bozukluğu veya orgazm olamama sorunu  (retarde ejakulasyon) daha seyrek görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Klinik çalışmalar, cinsel işlev bozukluğu tedavisi için başvuran erkeklerin  % 3-8’ inde bu bozukluğun saptandığını göstermektedir.

Erkeklerde orgazmla ilgili sorunlar kadınlara göre çok düşük oranda görülmektedir. Bu kişilerde cinsel ilişki sırasında boşalma ya hiç olmamakta ya da büyük güçlükle olmaktadır. Bazılarındaysa, boşalma olmakta, ancak fışkırma şeklinde değil yavaşça akma şeklinde olmaktadır. Bu kişiler genellikle yaşanan orgazmın tatmin edici düzeyde olmamasından yakınmaktadırlar.

Orgazm olmama veya olamama erkekte çoğunlukla psikolojik nedenlerden kaynaklı olarak bir orgazma ulaşma yetersizliğidir. Erkekte  orgazm bozukluğu saptanması marital uyum azlığı ile erkekte orgazm bozukluğu arasında ilişki olabileceğini düşündürmekte ve bu bozukluğun psikososyal açıdan önemini ortaya koymaktadır.Aynı şekilde kimi şeker hastaları da orgazm konusunda sorunlara sahip olabilmektedir. Hatta kimi ilaçlar orgazm sorunlarına yol açabilir. Erkekler çoğunlukla bir psikoterapist tarafından tedavi görmeyi seçmektedirler.

...