Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Erkeklerde gebelikte cinsellik

 

Erkek baba olma sürecinde çoğunlukla  stres ve sıkıntı  yaşar, bu konuda karısıyla daha az konuşur.Hamile eşiyle cinsel yaklaşımdan kaçınma, gebeliğe zarar verme korkusu,  bebeğin eşinin yaşamındaki yerini kıskanma, yetersizlik konusunda anksiyete, sıkıntı  ve tabii ki   depresyon yaşayabilir

Hamilelik baba adaylarında ne gibi cinsel etkiler oluşturur?

Hamilelik  süresince erkeğin ruhsal durumu cinsel hayatı üzerinde bir etki oluşturur. Erkek için gebeliğin kabulü kadının değişen durumunu da kabul etmeyi içerir. Kadınlar gibi erkeklerin de bu süreçte çeşitli hisleri ve de  dürtüleri  vardır. Baba adayları  sıklıkla gururlu ve mutludurlar. Babanın, fiziksel olarak görülmeyen  ancak hamile olan eşinin düşüncesinin büyük kısmını alan karnındaki bebeği kıskanması ender değildir ve sıklıkla gözlenen bir duygudur.

Baba cinsellik, hamilelik ve kadın sağlığı konusunda yanlış bilgilere sahipse  gebeliği kabul etmesi zorlaşabilir. Bir erkek emzirmenin eşinin memelerini bozacağını düşünerek emzirmeye karşı çıkabilir, doğumun eşinin vajinasını genişleteceğine ve cinsel yaşamlarının bozulacağına inanabilir ve sezeryan taraftarı olabilir.Genellikle birçok erkek hamilelikte   cinsel aktivitenin yapılıp yapılmayacağı konusunda kararsız olup ve bu konuda korku, çekinme gibi duygular hissederler.

Couvade sendromu nedir, baba adayını nasıl etkiler?

Babalarda geeblikte gelişen psikosomatik yakınmalar, duygu dalgalanmaları, anksiyete, endişe ve kaygılar kendini baş ağrısı, bel ağrısı şeklindeki psikosomatik yakınmalarla dışa vurabileceği gibi, bu yakınmalar erkeğin eşiyle birlikte gebelik belirtilerini yaşaması olan couvade sendromu’ na kadar gelişebilir.
Couvade  sendromu dışarıdan birinin fark edemeyeceği kadar hafif seyredebileceği gibi gerçek bir  ruhsal bozukluk görüntüsü de olabilir. İleri durumlarda nedeni açıklanamayan baş ağrıları, kolay sinirlenmek, gerginlik, yerinde duramamak, kilo almak, gaz sancıları, bel ağrıları gibi  bulgularla  birlikte tam bir depresyon tablosu ortaya çıkabilir.

Baba adaylarının  cinsel tutumları nasıl olmaktadır?

Hamilelik sürecinde genellikle birçok baba eşlerinin sevgi ve ilgisinde bir azalma hisseder ve biraz  kırılgan duygular taşırlar. Bazıları ise bebek doğduktan sonra eşlerinin sevgi ve ilgisini  tamamen kaybettiklerini belirtmektedir. Çiftler gebelik ilerledikçe bebeğin daha fazla farkına varırlar, bazen cinsel ilişki sırasında bebeğin  hareketlerini hissederler ve bebeğe zarar vermekten korkarlar. Bazı erkekler sadece eşiyle değil bebeğinin annesi olacak kadınla seks yapmak konusunda  hisleriyle pazarlık yapar ve bu konuda karışık duygular içine girer. Bazı erkekler eşleri ile cinsel  birleşme istese bile gebe bir kadına dokunmanın kutsal bir şeyi kirletmek gibi olduğunu düşünebilir. Yine bazıları, hamile kadınla seks yapmanın ahlaksızca olduğuna inandıklarından cinsel ilişkiden  kaçınabilirler.
Hamilelik sürecinde bazı erkekler için pasif kadınsılık aktivite oluşabilir. Latent yani gizli homoseksüellik yüzeye çıkabilir ve eşinin değişen vücuduna ilgisini paylaşmaktan erkek kendini alamayabilir. 

Erkeğin gebelik döneminde cinsel performansı nasıldır?

Erkeklerin büyük bir kısmı  eşlerinin  gebelik döneminde bir kez sertleşme  problemi yaşar. Bu gerçek anlamda  bir erektil disfonksiyon işareti  değildir. Bu durum genellikle yoğun üzüntü, yorgunluk ile ilişkili olabilir. Bazen erkekler eşleri hamile iken  ereksiyon olamaz ve sertleşme durumunu sürdüremez. Hamilelik esnasında büyük bir psikolojik  değişiklik yaşarsa cinsel ilgisi azalır. Eşi çekici gelmiyorsa cinsel ilişki isteği de olmayabilir yani bir cinsel isteksizlik baş gösterebilir. Ayrıca anneye ve bebeğe zarar verme korkusu cinsel işlevi etkileyebilir. Performans ve cinsel güç  beklentisi baba adayları  üzerinde büyük bir psikolojik baskı yaratır ve sıklıkla  yetersizlik ve cinsel başarısızlık  korkusu oluşur. Bu durum cinsel işlevi etkiler, ereksiyonu (sertleşmeyi)  ve ereksiyonu sürdürmeyi zorlaştırır , sonuç olarak da cinsellik olumsuz etkilenebilir. Bazı baba adayları eşleri gebeyken mastürbasyon yapabilir ve bazı çiftler gebe kadının mastürbasyona katılmasıyla kendilerini rahat  hisseder.

Gebelikte erkeğin sağlıklı cinsel yaşamı olması için ne yapması gerekmektedir?

Her şeyden önce baba adayının  eğer tıbbi bir engel yok ise bebeğin cinsel birleşmeden olumsuz etkilenmeyeceğini ve gebelikte cinsel hayatın son derece normal ve olması gereken bir yaşam tarzı olduğu bilincine varması gerekir. Bu konuda hamileliği takip eden  kadın doğum uzmanından bilgi istenmelidir

...