Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Doğum sonrası cinsellik

 

Doğum sonrası cinsellik için  genel görüş, lohusalık dönemi olan doğum sonrası ilk 6 hafta boyunca sağlık nedenleri başta olmak üzere birçok faktör göz önüne alındığında cinsel ilişkiden sakınılması yönündedir.

Lohusalık döneminde seks için kendilerini yeterince hazır hisseden çiftler sağlık durumlarını jinekologları ile görüşerek uygun olduğu taktirde biraz daha erken cinsel yaşama dönebilirler.

Doğum sonrası cinsellikte ne gibi sorunlar olabilir?

Doğum sonrası cinsel ilişkide ağrı (disparoni) en sık karşılaştığımız şikayetlerdendir. Bu sorundan yakınan kadınlar, acının verdiği korkuyla ilişki kurmaktan kaçınmakta hatta ağrının çok şiddetli olması, vajinismusa bile yol açabilmektedir.Doğum sonrasında gelişen ağrılı cinsel ilişkinin  en önemli nedeni ise doğum yapan kadının sağlığına tam olarak kavuşmadan cinsel ilişkiye girilmesi, lohusalık döneminin bitmesinin beklenmemesidir.
 
Diğer bir neden ise cinsel isteksizlik sorunu yaşayan kadınlar ilişki sırasında uyarılma sorunu yaşadıkları için vajinal bölgelerinde yeterli ıslanma oluşmaması ve kuruluk olmasıdır. Vajinadaki kuruluk da ağrılı cinsel birleşmeye yol açar. Bunun sonucunda cinsel isteksizlik daha da şiddetlenmekte ve böylece bir kısır döngü oluşabilmektedir.

Normal doğum yapmış kadınlarda ise görülen sık sebeplerden biri, doğum kesisi (epizyo) bölgesindeki hassasiyet, o bölgede oluşmuş bir enfeksiyon veya dikişlerin doğru bir şekilde iyileşmemesidir. Bu gibi şikayetleri bulunan kadın, doğum muayenesinden sonra önerilecek ilaçlar ve  kayganlaştırıcı jeller kullanabilir

Doğum sonrası cinsellikte erkeğin görevi nedir?

Kadınların en büyük korkularından biri doğumdan sonra eski vücutlarına, şekillerine  kavuşamamak ve böylece eşlerinin ilgi ve arzusunu eskisi kadar çekememektir. Bilinçli bir erkek bunu bilerek, eşine bu konularda destek olmalı, onun bu çekincelerinin yersiz olduğunu söyleyerek, ona karşı sevgi, ilgi ve isteğinin hiçbir şekilde azalmadığını ifade etmelidir. Çiftler yeniden seks yaşamlarına dönerken belli bir çekingenlik ve utangaçlık hissedebilirler. Bu durumda da erkek anlayışlı ve  yol gösterici, yönlendirici olmalıdır.

Doğum şekli  cinsel hayatı etkileyebilir mi?

Evet etkileyebilir. Gebelikle doğum şekli, cinsel hayatı bir şekilde geçici olarak  olumsuz etkilemektedir. Normal doğum sonrası cinsel ilişkide ağrı (disparoni) şikayeti sezeryan ile doğum yapmış hastalara göre  daha sık görülmektedir.

...