Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Cinsel ilişkiye girememe sorunu

 

Cinsel ilişkiye giremem sorunu  çok sık karşılaşılan bir sorun olsa da çiftler toplumsal baskı veya sosyal nedenlerden dolayı uzun süre bir hekime tedavi için başvurmazlar. Özellikle kadınların üzerinde ciddi ailevi baskılar olabilmektedir.

Kadınlarda cinsel ilişkiye girememe problemi yatak odalarında her gece hayatlarının en büyük korkusunu yaşamalarını sağlayan  ve cinselliklerini  bir kabusa dönüşen ciddi bir cinsel sorundur
Vajina  akordeon benzeri uzayan ve genişleyen bir organdır.Cinsel ilişki sırasında da vajinanın esnemesi ve genişleyebilmesi büyük öneme sahiptir. Vajina ilişki sırasında erkeğin penisinin büyüklüğü yada küçüklüğüne göre kendini hazırlar ve yapısını ayarlar. Vajinanın girişinde, kızlık zarında veya vajinanın kendinde olan bazı yapısal sorunlar ile psikolojik etmenler cinsel ilişkiye girmeyi zorlaştırmakta hatta imkansızlaştırmaktadır.

Cinsel ilişkiye girememe nedenleri nelerdir? 

  • kalın kızlık zarı

  • kızlık zarı anomalisi ( septumlu kızlık zarı gibi )

  • vajina girişinin dar olması (hymenal ring)

  • vajen girişinde acı veren yara vs

  • vajina doğumsal anomalisi

  • -orku gibi psikolojik sorunlar

  • vajinismus sorunu

Cinsel ilişkiye girememe sorunu olan çiftler hangi yolu izlemelidirler?

İlişkiye giremem sorunu olan çiftler eğer bu problem kadına bağlı ise ve erkekte iktidarsızlık gibi bir sorun yok ise, bunun sebebini öğrenmek ve bir tedavi yol haritası çizmek için öncelikle bir kadın doğum uzmanına başvurmaları gerekmektedir.
Yapılacak bir jinekoloji değerlendirme ile cinsel ilişkiye girememenin sebebi saptanacaktır. Kızlık zarında olan bir problem mi, vajina girişinde bir darlık mı, doğuştan genital organlarda olan bir anomali mi yoksa psiklojik sebeplere bağlı vajinismus mu gibi sorular cevaplarını bulacaktır.

Cinsel ilişkiye girememe tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi tamamen etmene bağlı olarak planlanacaktır. İlişkiye girememe sebebi yapısal bir sebep ise, örneğin kızlık zarı kalın veya anormal ise veya vajina girişinde bir darlık var ise kadın doğum uzmanının yapacağı küçük bir genişletme-açma operasyonu ile cinsel ilişkinin önündeki yapısal engeller kaldırılacaktır.
Eğer ilişkiye girememe sebebi vajinismus sorunu ise bir psikolog tarafından tedavi yönetilecektir.

...