Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Birlikte, aynı anda orgazm

 

Orgazm olmak , uzun süreli cinsel uyarı sonucunda ulaşılan ve kişiye zevk veren fizyolojik ve psikolojik durumdur. İki insan arasındaki cinsellik, fizyolojik yanıtlar temelinde gelişen, çok boyutlu ve keyifli bir süreçtir. Gerçek dışı beklentiler ve yanlış inanışlar, cinsel doyumumuzu olumsuz etkilemekten başka bir işe yaramazlar.

Orgazm cinsel deneyimin en üst düzeyidir. Bu durum, genellikle erkeklerde cinsel boşalma; her iki cinste de kızarma, nefes ve kalp hızının artması, istemsiz kasılmalar gibi fiziksel etkilerle beraber görülür. Orgazma cinsel ilişki ya da mastürbasyon ile ulaşılabilir. Orgazm durumu ortalama 10 ile 20 saniye arası kadar sürer. Fakat çift tarafından  kullanılan bazı ilaç ve kremlerle bu orgazm  süresi uzatılabilmektedir.

Orgazm olmada hangi hormon etkilidir?

Kadınlar, erkeklerden daha geç orgazma ulaşmalarına karşın eğer gerekli cinsel  uyarı verilirse erkeklerden daha kapsamlı  ve daha şiddetli orgazm yaşayabilmektedirler. Orgazm sonrasında her iki cinste de salgılanan bir hormon vardır ve bu seratonin hormonu mutluluk vericidir.

Çiftlerde aynı anda, birlikte orgazmın fizyolojisi nasıl oluşur?

Hem kadın hem erkekte beyindeki seksüel uyarı görme, dokunma, işitme, koklama gibi duyusal faktörlerle veya yalnızca cinsel fanteziyi içeren düşünce  ile başlayabilir. Beyin ve vücutcinsel  uyarılmayı ayrı ayrı başarabilmelerine rağmen, orgazm ancak bunların bir arada hareket etmeleri ile gerçekleşebilir.Cinsel ilişki şekilleri de tabi ki birlikte orgazm için önemlidir. Kadınların ve erkeklerin cinsel yanıtlarının fizyolojisinde bazı farklılıklar vardır. Genellikle erkekler daha çabuk, kadınlar daha yavaş uyarılırlar. Yaşları ilerledikçe erkeklerin cinsel uyarılması biraz uzar, kadınlar ise yaşları ve cinsel deneyimleri arttıkça daha hızlı uyarılmaya başlarlar. Çoğu erkek için cinsel açıdan  en uyarıcı durum, cinsel birleşme yani seks tir. Kadın orgazmının tetiğini çeken klitoris ise, cinsel birleşme sırasında uyarılmaya uygun bir yerde ve konumda değildir.

Bu sebeple  de cinsel birleşme sırasındaki dolaylı cinsel uyarılar, çoğu kadının orgazm olması için yeterli olmaz. Birçok kadının orgazmı için, cinsel birleşmeden önce klitorisin doğrudan uyarılması, bazı kadınlar için de cinsel birleşme sırasında da klitorisin doğrudan uyarılmasının sürdürülmesi gerekir. Elbette, iki insan arasındaki cinsellik, fizyolojik özelliklerin çok ötesinde birçok faktörden etkilenir. Ancak cinsel davranışlar sonucunda oluşan cinsel yanıtlar, fizyolojik temele dayalıdır. Cinsel ilişkiyi, sevişmeyi, bedensel fizyolojiyi, kişisel durum kadar cinsel eşle genel ilişki de etkiler.

Birlikte orgazm sağlıklı bir cinsellik için mutlaka şart mıdır, gerekli midir?

Birçok kişi, birçok çift, iyi bir cinsel ilişkide eşlerin mutlaka ve mutlaka birlikte orgazm olmaları gerektiğine inanır. Oysa, kadın ve erkek cinsel yanıtlarının fizyolojik farklılığı, kişilerin orgazm olacakları anı tam olarak belirleyememeleri, birbirlerinin yanıtlarını tam olarak ve anında bilememeleri gibi birçok nedenle, çiftler nadiren aynı anda orgazm olurlar.

Ancak birbirlerini çok iyi tanıyan çiftler, arada bir birlikte, aynı anda orgazm olur. Ayrıca birlikte orgazm olmak, iyi bir cinsel ilişki için zorunlu ya da daha çok zevk almak için gerekli de değildir. Ama birlikte orgazm olmanın mutlaka gerekli olduğu düşüncesi, birçok insanın kendi cinsel ilişkilerinden hoşnutsuz olmasına neden olur. Birçok çift cinsel yaşamlarını bu yanlış inanış yüzünden doyumsuz olarak değerlendirebilir.

Aynı anda orgazm olma beklentisi nedeniyle, kendinin ve cinsel eşin cinsel yanıtlarıyla gereğinden fazla ilgilenmesi, cinsel ilişki şekilleri ne önem vermemesi sevişmenin keyfini kaçırabilir sevişmenin gözlemcisi haline getirebilir, hem de birlikte olması hedeflenen orgazmı kişisel olarak da yok edebilir

...