Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Cinsel bozukluklarda biofeedback tedavisi

 

Biofeedback tedavisi kadınlarda elektromyogram elektrodları ile pelvik taban kaslarının  fizyolojik fonksiyonlarının ölçümünü içerir.Sinyaller pelvik taban kasları güçlendiğinde  yada karın içi–kalça kasları gevşediğinde hastayla  ilgili bilgiler anında , eş zamanlı olarak   ve yükseltilerek kaydedilir. Biofeedback eğitimi esnasında  genel rahatlama  ve pelvik kas eksersizleri  de öğreltilmelidir

Biofeedback tedavisi kadınlarda idrar kaçırma sorunu ile birlikte kadındaki vajinismus, ağrılı cinsel ilişki , vajina duvarındaki gevşeklik gibi sorunların giderilmesinde de yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Biofeedback tedavisi nasıl uygulanır? Nasıl bir yöntemdir?

 Elektrik stimulason-biofeedback, ağrılı cinsel ilişki (disparoni)  ve vajinismusta en etkin ağrısız, yan etkisi olmayan tedavi metodudur. Psikoterapi gibi yöntemlerle  bazı cinsel bozuklukların sorunun üstesinden gelemeyen kadınlara, başka hastalıkların tedavisinde yıllardır kullanılan ve güvenilirliği kanıtlanan fizik tedavi yöntemlerinden biridir.


Hastaların yüzde 95’i 10-20 seans biofeedback tedavisi ile fayda görmektedir.. Diğer tedavi metotları veya ev egzersiz programları ile kombine edildiğinde tedavi süresi daha da azalmaktadır. Üstelik başarı oranı daha da artabilmektedir. Bu metot ile gevşeme daha kısa sürede hastaya öğretilir. Elektrik stimülasyonu ile kaslar güçlendirilebilir. Ayrıca kullanılan diğer fizik tedavi aletleri ile kas spazmları çözülür ve ağrı kesici akımlarla oluşan ağrı giderilebilir. Tedavi seanslarında  hasta, pelvik tabanı kasların nasıl kasılıp, nasıl gevşediğini monitörde görebilir veya kasılma sesini işitebilir. Böylece feedback yaparak kasılıp gevşeme kısa sürede öğrenilmektedir. Ayrıca tedavi seansları ilerledikçe gevşemede ne kadar başarılı olduklarını da fark edebilirler

Cinsel sorunlarda biofeedback kegel egzersizleri tedavi süreci ne kadardır?

Cinsel sorunlarda biofeedback tedavi süreci, değişik yayınlarda 10 ile 24 haftaya kadar değişen, haftada 2 veya 3 siklus halinde planlanan şekildedir. Tedavi süreleri 20 ile 30 dakika arasında değişmektedir. Doktor kontrolünde  yapıldığında, hastayı birebir kontrol etme imkanı sağlanır, doğru kaslarının kasılıp kasılmadığı kontrol edilir.Yan etkilerinin olmaması ve motivasyonu sağlaması hastalarca kabulünü arttırmaktadır.

...