Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Anal seks, ters ilişki


 
Anal seks veya diğer adı ile ters ilişki, anal ilişki penisin vajinaya değil de makata girişinin sağlanmasıdır. Makatta çok sayıda sinir ucu bulunur ve çok hassas, duyarlı bir organdır, bu kadar hassas olmasından dolayı da cinsel ilişki sırasında kullanılması hiç de ender değildir.
Anüs bölgesi (makat) ve burada yer alan halkasal kaslar, duyu sinirleri açısından çok zengin bir bölgedir. Halkasal kaslar normalde sıkıca büzülmüş durumda bulunurlar. Anüs gerektiğinde enine 6–7 cm. çapa kadar genişleyebilirler.
Anüs bölgesindeki anatomik yapı çok hassas ve narindir. Eğer sabırsızca  veya hazırlık yapılmadan anal ilişki kurulması halinde bu bölgedeki dokularda tahribatlar, yırtılmalar, kanamalar ortaya çıkar. Bu yırtılmaların ortaya çıkması sadece acı açısından önemli değildir. Gerek cinsel yolla bulaşan hastalıkların gerekse de bu bölgedeki bakterilerin hastalık oluşturmaları için uygun ortam oluşturmasıdır.
Anal seks, ters ilişki, anal ilişki tümüyle ayrı iki floranın ,penis ve kalınbağırsak florasının karşılaştığı bir ilişki şeklidir. Erkeğin genital bölgesinin savunma sistemlerinin oldukça gelişmiş olması nedeniyle erkekte nadir durumlarda enfeksiyon oluşurken, kadında oluşan sıyrıklardan erkeğin genital patojenleri ve enfeksiyonları geçebilir. Yine anal sekste hatalı yapılan bir uygulama anal seks sonrası vajinal seksle devam edilmesidir, bu durum ile makattaki enfeksiyonlar vajinaya taşınır ve kadınlarda ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Anal seks ile AIDS, HPV ve diğer cinsel hastalıkların bulaşma riski iki kat artmaktadır. Unutulmaması gereken anal sekste ( Ters ilişki) mutlaka prezervatif kullanılması gerekliliğidir

..